Svet sleduje Kaddáfího „rozhodujúci úder“ proti rebelom

V čase premiestňovania Kaddáfího jednotiek k metropole povstalcov Bengází, francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a britský premiér David Camerom zaslali členom Bezpečnostnej rady OSN spoločnú výzvu, v ktorej žiadajú okamžitú podporu návrhu rezolúcie, vrátane zavedenia bezletovej zóny nad Líbyou. Radikálne zastavenie náletov Kaddáfího jednotiek podporila aj Liga arabských štátov.

Rusko, Čína, rovnako ako dvadsaťpäť krajín EÚ sa obávali, že nariadenie bezletovej zóny nad Líbyou by mohlo byť kontraproduktívne.

Duo Londýn-Paríž sa nevzdáva

V príhovore k britskému parlamentu Cameron povedal, že „po rozsiahlych diskusiách s Libanonom. Francúzskom, USA a ďalšími,“ predložil Londýn Bezpečnostnej rade nový návrh rezolúcie.

„Tá zahŕňa bezletovú zónu, ktorá zakáže všetky lety s výnimkou humanitárnych, a tiež rozšírenie zákazu cestovania azmrazenia majetku, a prísnejšie dodržiavanie zbrojného embarga, predovšetkým voči Líbyjskej vláde,“ vysvetlil ministerský predseda.

„Samozrejme, že v OSN je široká škála názorov, ale nalieham na ostatných, aby urobili správne kroky a skutočne ukázali v tejto záležitosti vodcovstvo a uistili sa, že sa zbavíme tohto režimu,“ povedal Cameron.

Na piatkovom mimoriadnom summite EÚ boli Francúzsko a Británia jedinými krajinami, ktoré žiadali preskúmať vojenské možnosti ako zastaviť Kaddáfího krviprelievanie.

Medzitým francúzsky minister zahraničia Alain Juppé na svojom blogu zverejnil, že Kaddáfího môže zastaviť len použitie sily.

V príspevku nazvanom „Naša česť“ napísal: „Nestačí len proklamovať, že „Kaddáfí musí odísť,“ tak ako to urobili takmer všetky hlavné demokracie. Musíme si samy dať nástroje efektívne pomôcť tým, ktorý povstali proti diktatúre.“

„Právne a finančné sankcie, ktoré OSN a Európska únia odsúhlasili, sú užitočné. Ale vieme, že výsledky prinesú až po niekoľkých mesiacoch. Teraz je to naliehavé…V nedávnej histórii sa často stalo, že slabosť demokracií ponecháva miesto diktatúram. Nie je ešte neskoro dokázať, že toto pravidlo je zlé,“ dodal Juppé.

Diktátor chcel odmeniť Nemecko

Kaddáfí v rozhovore pre nemeckú televíziu uviedol, že Nemecko je jedinou západnou krajinou, ktorá má v budúcnosti šancu obchodovať s líbyjskou ropou.

„Neveríme ich firmám, konšpirovali proti nám,“ hovoril na prestihoch pásky, ktorú v utorok odvysielala RTL. „Naše ropné kontrakty idú ruským, čínskym a indickým firmám. Na Západ sa zabudne.“

Medzi západnými mocnosťami len Nemecko váhalo s podporou bezletovej zóny na ochranu líbyjských rebelov v boji proti plukovníkovi.

„Nemci voči nám zaujali veľmi dobrý postoj, veľmi odlišný od mnohým ďalších významných krajín na Západe,“ uviedol a dodal, že si dokáže predstaviť budúcu spoluprácu s nemeckými firmami.

Sajf Kaddáfí: Do 48 hodín bude po všetkom

V stredu Kaddáfího syn Sajf al-Islam v televízii Euronews prehlásil, že režim jeho otca financoval Sarkozyho predvolebnú kampaň v roku 2007. Zverejnením „tajomstva“ o Sarkozym sa Muammar Kaddáfí vyhrážal už od minulého týždňa, keď Paríž uznal povstaleckú Líbyjskú národnú radu ako oficiálnych zástupcov krajiny.

Sajf Kaddáffí uviedol, že „ten klaun“ Sarkozy „musí vrátiť Líbyjčanom peniaze, ktoré vzal na svoju volebnú kampaň. Financovali sme ju, máme všetky detaily a sme pripravení ich publikovať…Veľmi skoro zverejníme bankové údaje a dokumenty potvrdzujúce transfer peňazí.“

Elyzejský palác tieto obvinenia okamžite poprel.

Počas interview takisto povedal, že na zavedenie bezletovej zóny „je už neskoro. Do 48 hodín ukončíme našu vojenskú operáciu. Sme pred bránami Benghází.“

Ťažké bombardovanie letectvo a delostrelectvom prinútilo rebelov v utorok opustiť mesto Adžedábí, ktoré je vzdialené asi 160 km od Benghází.

Hovorca generálneho tajomníka Pan Ki-mun včera vyzval plukovníka Kaddáfího, aby okamžite ukončil násilie a varoval, že potenciálny útok na Bengází ohrozí obrovské množstvo civilistov.

Posledná šanca?

Dnes by mala Bezpečnostná rada OSN rozhodnúť o poslednom návrhu rezolúcie, ktorý obsahuje nielen zavedenie bezletovej zóny ale umožňuje aj použitie letecký náletov medzinárodných síl, reflektuje obrat v postoji Washingtonu, ale aj Berlína. Uviedol to dnes britský denník Guardian.

Zmenu atmosféry v rokovaniach vyvolalo pravdepodobne práve zintenzívnenie útokov na povstalcov na západe i východe krajiny a vyhlásenie Kaddáfího syna o skorom zúčtovaní s rebelmi.