„Switzexit“ sa nekonal, Švajčiari odmietli obmedziť prisťahovalectvo z Únie

Bilbord iniciatívy pravicovo-populistickej Švajčiarskej ľudovej strany (SVP). [TASR/aurent Gillieron/Keystone via AP]

Švajčiarski voliči v referende odmietli podporiť návrh na odstúpenie od dohody s Európskou úniou, ktorá upravuje voľný pohyb osôb.

Podľa prvých odhadov inštitútu GfS až 62 percent Švajčiarov hlasovalo v nedeľňajšom (27. septembra) referende proti návrhu z dielne pravicovo-populistickej Švajčiarskej ľudovej strany (SVP).

Podľa DPA sa odmietnutie návrhu všeobecne očakávalo, a to na základe prieskumov verejnej mienky pred hlasovaním.

Referendum o vstupe do Európskej únie pripúšťa aj Švajčiarsko

Kým niektorí chcú Úniu opustiť, iní by chceli do nej vstupovať.

Švajčiari v nedeľu hlasovali celkovo v piatich referendách. Okrem odstúpenia od dohody o voľnom pohybe osôb s EÚ išlo aj o nákup nových stíhačiek, zavedenie dvojtýždňovej otcovskej dovolenky, daňovej úľavy pre rodiny s deťmi a pravidlá o odstrele vlkov.

Podľa prvých odhadov inštitútu GfS získala otcovská dovolenka veľkú podporu, zatiaľ čo výsledky v prípade stíhačiek a vlkov boli po skončení hlasovania tesné.

Švajčiarsko sa riadi systémom polopriamej demokracie, ktorá umožňuje ľuďom schvaľovať legislatívne návrhy prostredníctvom ľudových konzultácií.  Volebná účasť v nedeľu dosiahla takmer 59 percent.

Snaha regulovať pohyb cudzincov

Iniciatíva SVP žiadala, aby Švajčiarsko na základe autonómnych rozhodnutí regulovalo mieru prisťahovalectva cudzincov. Ak by sa za ňu vyslovila nadpolovičná väčšina voličov, viedlo by to k ukončeniu dohody o voľnom pohybe osôb, ktorá platí medzi Švajčiarskom a EÚ od roku 1999. Zároveň by krajina mala získať možnosť voľne regulovať pohyb cudzincov do krajiny, čo by ďalej neumožnilo členstvo v schengenskom priestore

Vzťahy medzi Bruselom a Bernom sa zhoršili po referende z februára 2014, v ktorom Švajčiari zahlasovali za zavedenie ročných kvót pre migrantov. Švajčiarsky parlament to v roku 2016 odobril, čo znamená, že nový zákon v praxi dáva prednosť zamestnávaniu domácich ľudí a zavádza ďalšie formality pre zamestnávateľov so sídlom vo Švajčiarsku, ktorí chcú zamestnávať zamestnancov z krajín EÚ.

Pozorovatelia sa preto obávali, že ak by sa tzv. „switzexit“ konal, mohlo by to ohroziť lukratívne vzťahy, ktoré má Švajčiarsko s Úniou.

Únia a Švajčiarsko začnú od septembra obchodovať s emisiami

Európska komisia oznámila, že plánované prepojenie trhov s uhlíkom v EÚ a Švajčiarsku bude fungovať od septembra, čím sa spoločnostiam rozšíri okruh potenciálnych partnerov na obchodovanie s emisnými kvótami.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen privítala výsledok slovami, že to “podporuje jeden zo základných pilierov nášho vzťahu: vzájomnú slobodu pohybu, bývania a práce vo Švajčiarsku a EÚ”.

V súčasnosti žije vo Švajčiarsku zhruba 1,4 milióna občanov EÚ, zatiaľ čo v krajinách EÚ žije približne 500 tisíc Švajčiarov.