Syrská opozícia sa zjednotila, EÚ s jej uznaním váha

zdroj Wikimedia

Ozbrojený konflikt v Sýrii si od svojho začiatku vyžiadal odhadom až 38 000 obetí.  Jedným z dôvodov, prečo sa západ doteraz bránil výraznejšie zasiahnuť v Sýrii, bola nejednotná opozícia. Západní lídri opakovane vyzývali na zjednotenie jednotlivých opozičných frakcií.

Za predsedu Národnej koalície sýrskych revolučných a opozičných síl si rebeli zvolili kazateľa a aktivistu Muáza Chatíba. Ten požiadal medzinárodnú spoločnosť o politické uznanie tejto koalície a o finančnú podporu.

Francúzsko uznalo ako prvé Sýrsku národnú koalíciu za jediného predstaviteľa sýrskeho ľudu. Francúzsky minister zahraničných vecí navyše vyzval na diskusiu o možnosti dodávať rebelom zbrane.

Ostatné západné mocnosti sa však držia aj po najnovšom rokovaní Rady EÚ bokom. Odôvodňujú to obavami z prítomnosti radikálnych islamistov medzi rebelmi, ale aj obvineniami na adresu rebelov. Tí sa mali podľa pozorovateľov OSN dopustiť viacerých vojnových zločinov.

„Sú krajiny, ktoré túto koalíciu už oficiálne uznali alebo sa ju chystajú uznať, a sú krajiny, ktoré zas tvrdia, že by to bolo predčasné,“ zhodnotil situáciu Lajčák po rokovaní diplomatov EÚ o situácii v Sýrii.

Britský minister zahraničných vecí William Hague vyhlásil, že Británia musí najskôr zistiť, aké sú plány opozície. Diplomat inej krajiny zase dodal, že zjednotenie opozície bol dôležitý politický krok, ale stále je potrebné dôkladne zhodnotiť situáciu.

Podľa slov ďalšieho diplomata ešte pred rokovaním Rady bolo možné od EÚ v tejto chvíli očakávať skôr ako plné uznanie opozície, len akési povzbudenie. Diplomat si nemyslí ani to, že by Únia odvolala zbrojné embargo na Sýriu, aby tak podporila rebelov.

Vyčkáva aj Slovensko

Šéf slovenskej diplomacie povedal, že diplomati sa v záveroch z rokovania dohodli na kompromisnom texte o štatúte sýrskej protivládnej koalície. Ten poskytuje možnosť výkladu, že ide o legitímnych zástupcov sýrskej spoločnosti, ale neprejudikuje túto skutočnosť.

To znamená, že štáty, ktoré volia radšej vyčkávaciu taktiku smerom k novej koalícii protivládnych sýrskych síl, môžu tvrdiť, že nejde o jediných zástupcov sýrskej spoločnosti.

„Slovenská pozícia je taká, že to netreba uponáhľať. Lebo ide o vážne rozhodnutie povedať, že niekto je legitímny zástupca. Tu ešte stále vznikajú otázniky a potrebujeme vidieť, ako bude pôsobiť táto koalícia,“ uviedol Lajčák pre agentúru TASR.

Dodal, že je dôležité, aby toto zoskupenie síl bolo inkluzívne, aby reprezentovalo celú sýrsku spoločnosť. To znamená, aby predstavitelia tejto koalície boli pripravení rešpektovať spoločenskú rôznorodosť a špecifické záujmy rozličných etnických či náboženských skupín v Sýrii.

Najnovší vývoj na Blízkom východe nielen v súvislosti so Sýriou, ale aj s Izraelom a Iránom bude veľkou skúškou pre európsku diplomaciu. Rýchly spád udalosti totiž nedáva veľa času na koordináciu pozícií tak, ako to predtým napríklad v prípade rozhodovania o uplatnení sankcií.

Práve toto sa ukázalo v minulosti ako veľká slabina Únie. Príkladom je odmietavá reakcia Nemecka voči útoku na Líbyu v minulom roku.

(EurActiv/TASR)