Taxislužba UberPOP má vo Francúzsku červenú

(zdroj: jean pierre gallot/Flickr)

Francúzske súdy v januári pozastavili činnosť služby UberPOP, ktorá cestujúcim ponúka lacnejšiu alternatívu prostredníctvom siete nelicencovaných vodičov. Uber proti rozhodnutiu namietal na ústavnom súde aj u Európskej komisie. Neuspel, Francúzi včera (22. 9.) zákaz potvrdili.

Po januárovom rozhodnutí pokračoval Uber v činnosti, keďže sa súdne rozhodnutie dalo iba ťažko vynútiť. To viedlo k násilným protestom ostatných taxikárov. Niektoré z nich mali za následok aj podpálenie áut, ktoré s Uberom spolupracovali. Dvaja vrcholní predstavitelia francúzskej pobočky spoločnosti čakajú na proces za nerešpektovanie súdneho verdiktu.

Základnou príčinou francúzskeho zákazu je podľa právnikov to, že UberPOP ponúkal služby vodičov bez oficiálne overených zručností a finančne nákladnej licencie. Jeho alternatívou, ktorá má prekonávať regulačné prekážky, bude služba Uber X. Veľmi podobná dopravná sieť vsadí výhradne na profesionálnych šoférov.

Nezastaviteľný rast

Uber sa stal jedným z najúspešnejších startupov súčasnosti. Od roku 2009 expandoval do vyše 50 krajín sveta, od polovice augusta je k dispozícii aj Slovákom.

Hodnota spoločnosti nedávno presiahla 50 miliárd dolárov, čo na vstup do odvetvia láka konkurenciu. Google zvažuje, že sa podobná služba stane súčasťou jeho bezplatných máp Waze.

V Číne má Uber len v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov expandovať do stovky nových miest. Individuálnym pasažierom zároveň ponúkne zdieľanie vozidla s iným záujemcom, ktorý cestuje tým istým smerom.