Ťažbu bridlicového plynu skúmajú kvôli zemetraseniam

Britská spoločnosť Cuadrilla Resources, ktorá len v marci začala s testovacou ťažbou bridlicového plynu na severovýchode Anglicka, pozastavila svoje aktivity. Dôvodom sú dve menšie zemetrasenia (magnitúda 2,3 začiatkom apríla a 1,5 koncom mája), ktoré sa objavili v okolí miesta ťažby.

Vedci z britského úradu pre geologický výskum (BGS), ministerstva pre energetiku a klimatickú zmenu (DECC) a univerzity v Keele teraz študujú, či ich príčinou nebola práve použitá technika hydraulického štiepenia, ktorou sa plyn z bridlíc získava.

Prerušenie prác bude trvať pravdepodobne niekoľko týždňov. Podľa spoločnosti ide o preventívne opatrenie s cieľom „zdieľať informácie a konzultovať s relevantnými úradmi a odborníkmi“ a po výsledkoch analýzy rozhodne o „vhodnom postupe“.

BGS: Pravdepodobne to spolu súvisí

Hoci zemetrasenia nespôsobili žiadne štrukturálne škody, otrasy vzhľadom na relatívne malú hĺbku epicentra pod povrchom (2km) pocítili aj niektorí ľudia.

V apríli úrad pre geologický prieskum (BGS) uviedol, že nevedel dokázať spojitosť medzi hydraulickým štiepením v regióne a prvým zemetrasením. Vo svojom stanovisku však napísal: „Akýkoľvek proces, ktorý v hĺbke vstrekuje pod tlakom vodu, spôsobí rozlomenie horniny a je možné, že produkuje zemetrasenia […] Obyčajne sú zemetrasenia príliš malé, aby sa pocítili, ale existuje aj niekoľko príkladov väčších zemetrasení.“

Geológ Brian Baptie z BGS sa tento týždeň pre médiá vyjadril, že zaznamenané vlnenie z oboch zemetrasení sú „veľmi podobné“, čo naznačuje, že „tieto dve udalosti majú podobnú lokalizáciu a mechanizmus“.

„Zdá sa, že to spolu pravdepodobne súvisí […] Načasovanie týchto dvoch udalostí v spojení s prebiehajúcim štiepením na stanovisku naznačuje, že môžu byť prepojené.“

Niektoré vlády vidia budúcnosť práve v bridlici

Minulý týždeň pritom výbor britského parlamentu pre energetiku došiel k záveru, že na území Spojeného kráľovstva nie je dôvod obmedzovať prieskum a ťažbu bridlicového plynu.

„Moratórium v UK nie je v súčasnosti opodstatnené ani nutné […] Zdá sa, že pri samotnom procese hydraulického štiepenia nie je nič inherentne nebezpečné. Pokiaľ sa udrží integrita studne, extrakcia bridlicového plynu by mala byť bezpečná,“ uvádza sa v správe výboru.

Všetky environmentálne problémy podľa správy možno vyriešiť prísnou reguláciou a osvedčenými priemyselnými metódami. Vláde odporučil vzhľadom na prínosy pri zabezpečení energetickej bezpečnosti a znižovaní emisií skleníkových plynov aj daňovú podporu pre rozvoj bohatých ložísk, najmä podmorských.

Výbor sa obáva najmä náskoku Varšavy v tejto oblasti. Pred nadchádzajúcim poľským predsedníctvom v Rade EÚ štátny tajomník ministerstva zahraničia Poľska uviedol, že krajina bude presadzovať jeho rozvoj a snažiť sa pre bridlicový plyn dokonca získať status „spoločného európskeho projektu“.

Poľsko má najväčšie zásoby tohto plynu v Európe, ktoré americký Úrad pre energetické informácie (EIA) odhadol na 5,3 bilióna metrov kubických. Vzhľadom na to, že veľkú závislosť na dovoze z Ruska, by vlastnými zdrojmi plynu výrazne posilnilo svoju energetickú bezpečnosť a vystačili by mu na 350 rokov.

Minulý týždeň americká firma Chevron po Poľsku vyhrala tender pre prieskum zásob aj v Bulharsku, ktoré bolo v januári 2009 najviac postihnuté zastavením dodávok plynu z Ruska.

Podľa ministra pre energetiku Trajčo Trajkova by predpokladané zásoby v krajine pokryli spotrebu Bulharska počas troch storočí. Po potvrdení zásob by ťažba mohla začať o 7 až 10 rokov.

Miestni sú často proti ťažbe

V lete by mala začať experimentálna ťažba aj na juhu Holandska. Mesto Boxtel vydalo povolenie práve dcérskej firme britskej spoločnosti Cuadrilla bez väčšej opozície. Odpor voči projektu sa však medzi miestnymi obyvateľmi v poslednej dobe zvýšil.

Holandská národná vláda však rozvoj nekonvenčného plynu jednoznačne podporuje. „Národný záujem prevažuje. Licencie pre prieskum plynu a produkciu sú záležitosťou národnej úrovne. Miestny úrad to môže oddialiť, ale nie zastaviť,“ uviedol hovorca ministerstva hospodárstva Jan van Diepen. V projekte ťažby je dokonca partnerom britskej spoločnosti holandská štátna firma EBN.

Švajčiarska federálna vláda prieskum potenciálu bridlicového plynu sleduje, ale neplánuje ho obmedzovať. Proti sa však stavia socialistická strana i Zelení. V kantóne Fribourg regionálna vláda odmietla predĺžiť licenciu pre prieskum zásob texaskej spoločnosti Schuepbach, ktorá to označila za „panickú reakciu“.

Podľa geológa z univezity vo Fribourgu Jana Mosara je neobnovenie povolenia, ktoré vyprší na konci tohto roka naopak „odvážnym“ krokom. Upozornil nielen na riziko znečistenia podzemných vôd, ale tiež na riziko otrasov. „Podzemné línie zlomov sú pod mnohými časťami kantónu Fribourg. Ak studňa narazí na niektorý z týchto zlomov, mohlo by to vyvolať otrasy,“ uviedol.

Francúzsky Senát tento mesiac rozhodne, či natrvalo zakáže ťažbu bridlicového plynu a zruší vydané povolenia. V krajine s druhými najväčšími zásobami tohto druhu plynu v Európe. Vláda i dolná komora parlamentu zákaz podporili.

Americký sen skončil na súde

Hoci sa USA vďaka rozvoju technológie a rozsiahlej ťažbe bridlicového plynu stali nielen nezávislé, ale dokonca vývozcom plynu, v súvislosti s kontamináciou podzemnej vody štát New York v decembri dočasne zakázal vydávať povolenia na ťažbu bridlicového plynu.

V utorok 31.5. dokonca podal newyorský prokurátor na americkú vládu žalobu a požiadal o vydanie zákazu na ťažbu v poriečí Delaware, kým sa neuskutoční analýza environmentálnych vplyvov na ochranu zásob vody.

Newyorský generálny prokurátor Eric Schneiderman v žalobe proti Agentúre na ochranu životného prostredia (EPA) a ďalším argumentuje: „Pred tým ako sa urobia rozhodnutia o ťažbe, je našou zodpovednosťou sledovať fakty a pochopiť účinky na verejné zdravie a bezpečnosť, ktoré potenciálny rozvoj zemného plynu prináša.“

Požaduje posúdiť rôzne riziká, vrátane „odčerpávania veľkého objemu vody, potenciálnej kontaminácie zásob pitnej vody, tvorba odpadu, zvýšený hluk, prach a znečistenie vzduchu a potenciálne škody na komunitnú infraštruktúru a charakter zo zvýšenej priemyselnej aktivity.“

Podľa environmentálnych skupín by hydraulické štiepenie, ktoré z veľkej časti nepodlieha dohľadu EPA, malo byť na federálnej úrovni lepšie regulované.

Predseda pre prieskum a výrobu firmy Chevron v severnej Amerike Gary Luquette dnes (2.6.) vyhlásil, že je načase, aby sa ťažobné spoločnosti prestali skrývať za ochranu duševného vlastníctva a lepšie informovali verejnosť o chemikáliách a postupoch používaných pri hydraulickom štiepení.

Dosiahnuť profitabilitu v Európe bude ťažšie

Aj keď európske zásoby bridlicového plynu, ktoré sú podľa EIA asi o štvrtinu menšie ako v USA, by mohli pomôcť znížiť dovoz zemného plynu, podľa Wall Street Journal bude rozvoj tohto sektoru v Európe oveľa drahší a „príchod európskej revolúcie bridlicového plynu možno potrvá ešte dlho.“

Oxfordský inštitút pre energetické štúdia uvádza, že hĺbka, v ktorej sa zásoby nachádzajú, je v priemere 1,5-krát väčšia ako v USA. Popri environmentálnych rizikách, na ktoré sa upozorňuje, je prekážkou komerčnej ťažby aj hustejšia populácia a nedostatok high-tech služieb pre podporu tohto priemyslu.