Think-tank: Únia by mala zaviesť do sankcií voči Rusku flexibilitu

Ženy pri stene s portrétmi ukrajinských vojakov, ktorí padli v konflikte na východnej Ukrajine. [EPA-EFE/Sergej Dolženko]

EÚ by mala prehodnotiť prístup k sankciám uvaleným na Rusko za jeho rolu v prebiehajúcom konflikte na východnej Ukrajine a za anexiu Krymu. Medzinárodný think-thank navrhuje určité uvoľnenie sankcií výmenou za posun smerom k prímeriu na Ukrajine.

Prístup „všetko alebo nič“ neprináša pre Ukrajinu výsledky, upozorňuje medzinárodná mimovládna organizácia International Crisis Group (ICG), ktorá sa venuje prevencii a zmierňovaniu konfliktov.  „Pri nepružných sankciách je menšia šanca, že ovplyvnia správanie,“ hovorí Olga Oliker, riaditeľka programu Európa a stredná Ázia v ICG. „Z tohto dôvodu naliehame, aby sa ako možnosť zvážil prístupu, ktorý by umožnil zrušenie niektorých sankcií výmenou za určitý posun vpred. Zároveň by sa tam bolo jasne deklarované, že uvoľnenie sankcií trvá len dovtedy dokedy trvá tento pokrok.“

„Neznamená to, že sa znížia sankcie skôr, ako dôjde k pokroku. Musí to byť niečo za niečo a posun vpred musí byť na prvom mieste.“

„Tiež to nemôže znamenať zrušenie sankcií výmenou za malý pokrok, takže to nebude fungovať na princípe „všetko za málo“, dodala Oliker.

Súčasný európsky postoj je taký, že sankcie súvisiace s konfliktom na Donbase je možné zrušiť až po úplnom vykonaní dohody z Minsku o prímerí z roku 2015.

„Existuje len jedna a veľmi jasná cesta k možnosti zrušiť sankcie – ak Rusko ukončí svoje zasahovanie a agresiu na Ukrajine,“ povedal pre portál EURACTIV.com litovský europoslanec Andrius Kubilius (EPP).

„V Moskve majú pocit, že urobili všetko, čo mohli, aby implementovali minskú dohodu o prímerí a zvyšok je v rukách Ukrajiny,“ uviedla Oliker. „Ruský naratív teda smeruje k tomu, že sankcie sa nikdy nezrušia.“

Je jednota Únie viac ako výsledky? 

Správa ICG navrhuje umožniť Moskve prístup k určitým kapitálovým trhom alebo obmedzeným technológiám v ropnom sektore výmenou za úspešný tlak Ruska na proruské sily na Ukrajine, aby rešpektovali prímerie a umožnili jeho monitorovanie.

Podľa správy by to mohlo byť podnetom a vierohodným signálom, že sankcie sa môžu zmierniť.

Poradkyňa prezidentky: Špeciálny status Donbasu nemôže obmedziť euroatlantickú integráciu Ukrajiny

Hoci z parížskeho stretnutia Normandskej štvorky podľa Jany Kobzovej nevzišli prekvapenia, veci, na ktorých sa lídri dohodli, sú výnimočné a dôležité najmä pre ľudí, ktorí vo východnej Ukrajine žijú.

Sankcie za anexiu Krymu a úlohu Ruska v konflikte na Donbase, ktoré Únia uvalila na Rusko, členské štáty jednomyseľne obnovujú každých šesť mesiacov.

Kritici sa obávajú, že ak sa sankcie uvoľnia, európska jednota sa rozpadne. Jednomyseľnosť na opätovné uloženie raz zrušených sankcií v prípade, že by Rusko po čase zmenilo postoj, sa už znova nemusí nájsť.

„Problém je, že udržanie jednoty v politike, ktorá nefunguje, je len čiastočné víťazstvom,“ hovorí Oliker. „Jednota je veľmi dôležitá, ale chce to účinnú politiku.“

Ani po štyroch rokoch nedošlo na Donbase, kontrolovanom proruskými separatistami, k prímeriu. Rusko obviňuje Ukrajinu z toho, že si neplní svoje záväzky vyplývajúce z dohody z Minska.

Jediným malým pokrokom bola úspešná výmena väzňov medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorú sprostredkovalo Francúzsko a Nemecko na summite v Normandii v decembri minulého roka.

Dlhoročný ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v sobotu, 24. apríla, vyhlásil, že z nadchádzajúcej ministerskej videokonferencie v Normandii naplánovanej na tento týždeň neočakáva žiaden výsledok.

Konflikt na Ukrajine si doteraz vyžiadal viac ako 13 tisíc životov.

Kyjev chce získať kontrolu nad svojimi hranicami s Ruskom skôr, než sa vo vojne zničenom regióne budú konať miestne voľby, zatiaľ čo Moskva je presvedčená, že voľby sa musia uskutočniť ako prvé.