Trump: Ak si Európania svojich bojovníkov za Islamský štát neprevezmú, pustíme ich

Donald Trump. [EPA-EFE/Jim Lo Scalzo]

Americký prezident Donald Trump vyzval európske štáty, aby si prevzali svojich občanov, ktorí bojovali v radoch extrémistickej organizácie Islamský štát. Tí sú momentálne zadržiavaní v Kurdmi ovládaných oblastiach na severe Sýrie.

Trump Európanov varoval, že ak tak nespravia, Spojené štáty môžu extrémistov do Európy samy prepustiť.

„Máme 2 500 bojovníkov Islamského štátu a chceme, aby si ich Európa vzala. Uvidíme, či tak urobí. Ak nie, budeme ich musieť asi prepustiť do Európy,” povedal šéf Bieleho domu vo štvrtok (1. augusta) novinárom.

Návraty bojovníkov ISIS: Európske krajiny riešia najnovšiu výzvu, jednotný postup Únie neexistuje

Návraty osôb, ktoré vycestovali do Iraku a Sýrie, aby sa stali členmi teroristickej organizácie, riešia Briti, Nemci, Francúzi, ale aj Rakúšania. Názory na to, kde a ako Európanov súdiť, rozdeľujú nielen národné politické scény, ale aj Bruselom a Washington.

Na tlačovej konferencii americký prezident uviedol, že bojovníci by sa mali vrátiť do rôznych krajín v Európe, vrátane Francúzska a Nemecka. Okrem 2 500 Európanov by podľa jeho slov mali americkí vojaci alebo spojenci zadržiavať aj ďalších 8 500 bojovníkov z ďalších krajín.

„Ja som porazil ISIS, máme (kontrolu nad) sto percent (územia) kalifátu,“ uviedol Donald Trump.

Trump: Ja som porazil ISIS

Americký prezident už dlhodobo kritizuje európske krajiny za ich neochotu prijať naspäť džihádistov zadržiavaných v Sýrii koaličnými silami, keďže podľa jeho slov tak brzdia riešenie krízy okolo týchto väzňov.

Naposledy vo februári, kedy tvrdil, že americké jednotky zadržiavajú 800 bývalých bojovníkov za islamský kalifát, ktorí pochádzajú z Európy. Hrozil, že ak si ich Európania nepreberú, pustia ich na slobodu.

Extrémisti majú byť zadržiavaní v táboroch riadených Sýrskymi demokratickými silami, ktorým velia Kurdi, podporovaní Spojenými štátmi. Kurdskí predstavitelia už mesiace varujú, že tábory sú preľudnené a ťažko sa riadia, pričom tiež upozorňujú, že mnohí väzni stále zastávajú extrémistické názory a predstavujú hrozbu.

Zodpovedné zložky v Európe tvrdia, že nie je v ich právomoci zozbierať mužov a ženy z tohto regiónu a z väzení.

Európa opäť diskutuje o burkách a nikáboch. Po Dánoch sa rozhorčujú Briti

Po Dánsku, ktoré zakázalo nosenie buriek a nikábu, teraz hovoria o moslimských ženských odevoch aj v Spojenom kráľovstve. V iných krajinách Európy ale moslimský ženský odev tiež rozdeľuje spoločnosť, hoci počty žien, ktoré ich nosia, sú minimálne. 

Podľa správy Európskej komisie sa k džihádistom v Sýrii a Iraku pridalo medzi rokmi 2011 a 2016 vyše 42 tisíc mužov a žien. Viac ako päť tisíc malo mať občianstvo jednej z krajín Európskej únie. 83 percent z nich bolo mužov vo veku od 20 do 30 rokov.

Väčšina tých, ktorí sa rozhodli vrátiť domov, prichádzali podľa výskumníkov v dvoch vlnách – v rokoch 2013 a 2014 (pred vyhlásením kalifátu v júni 2014) a začiatkom roka 2015. Do Európy sa už vrátilo v priemere asi 22 až 24 percent bojovníkov a ich manželiek. Najmenej ich prišlo späť do Francúzska (asi 12 percent), najviac do Dánska (46 percent).

Medzinárodné centrum pre štúdium radikalizácie odhaduje, že na území ovládanom organizáciou ISIS pôsobili osoby z takmer 80 krajín sveta.