Trump chválil v OSN Poľsko za „nezávislosť“

Americký prezident si pripíja s delegátmi na recepcii Valného zhromaždenia OSN. [EPA-EFE/JASON SZENES]

Deň po tom, ako Európska komisia zažalovala Varšavu kvôli nezávislosti najvyššieho súdu, americký prezident potvrdil výnimočne dobré vzťahy s Poľskom, ktoré Washingtonu ponúklo miesto aj finančnú podporu pre novú základňu amerických jednotiek na jeho území.

Americko-poľské prepojenie sa utužuje, zatiaľ čo napätá atmosféra medzi Varšavou a Bruselom by sa dala krájať. Po minulotýždňovej návšteve prezidenta Dudu vo Washingtone americká administratíva potvrdila, že spolupráca sa teraz prehĺbi v energetike aj v bezpečnostnej oblasti.

Výborné vzťahy medzi partnermi potvrdil americký prezident Donald Trump aj počas svojho prejavu pred Valným zhromaždením Organizácie spojených národov. V utorkovom (25. septembra) príhovore chválil Poliakov za udržiavanie vlastnej nezávislosti a suverenity.

„Mnohé krajiny sa usilujú o presadenie svojich jedinečných vízii, vytvárajú svoju vlastnú budúcnosť plnú nádejí a idú za vlastnými, prekrásnymi snami o predurčení, posolstve a domove,“ oslavoval Trump vlastenectvo národov.

Príhovor, v ktorom Trump „odmieta ideológiu globalizmu a akceptuje doktrínu patriotizmu“ ocenila aj Varšava. Trumpove slová v OSN ukázali „ďalekosiahlu podobnosť hodnôt a názorov medzi Poľskom a Spojenými štátmi americkými,“ uviedol zahraničnopolitický poradca poľského prezidenta Krzysztof Szczerski.

Komisia zažalovala Poľsko kvôli nezávislosti najvyššieho súdu

Súdny dvor EÚ bude posudzovať poľský zákon o najvyššom súde. Európska komisia v podaní žiada aj o predbežné opatrenia a zrýchlené konanie.

Trump chválil odklon od závislosti na ruskom plyne

Šéf Bieleho domu vyjadroval uznanie Varšave nielen v súvislosti s jej „nezávislosťou, bezpečnosťou a suverenitou“ v ideologickej oblasti. Dotkol sa aj energetickej otázky, v ktorej sa Varšava nevie v Európe zhodnúť najmä s Berlínom.

„Spoliehanie sa na jediného zahraničného dodávateľa môže ponechať národ ohrozený, vydierateľný a ľahko zastrašiteľný. Preto blahoželáme európskym štátom, ako napríklad Poľsku, ktoré vedú výstavbu pobaltského plynovodu, vďaka ktorému krajiny nebudú závislé na tom, aby ich energetické potreby napĺňalo Rusko,“ rečnil Donald Trump.

Podľa neho sa „Nemecko stane úplne závislým na ruskej energii“ ak nezmení svoje odhodlanie podporiť výstavbu plynovodu Nord Stream 2.

Poľský protimonopolný úrad začal vyšetrovať Gazprom a spol. pre Nord Stream 2

Úrad pre ochranu konkurencie a spotrebiteľov sa sťažuje, že ruské a európske firmy nerešpektujú jeho rozhodnutie o novom plynovode. Gazprom tvrdí opak.

Napriek tomu, že Poľsko dnes väčšinu svojho plynu nakupuje z Ruska, snaží sa v ostatnom období dodávky diverzifikovať. O štyri roky krajine vyprší súčasná dohoda s ruským Gazpromom, ktorú vláda vo Varšave neplánuje predlžovať.

Jedným z najdôležitejších poľských krokov v tejto oblasti bolo otvorenie prvého terminálu so skvapalneným zemným plynom (LNG) v Baltskom mori. Vláda chce tiež do roku 2022 krajinu prepojiť na nórske plynové ložiská cez Dánsko.

Poľská štátna ropná a plynárenská spoločnosť PGNiG okrem toho v júni podpísala dohody o dodávkach LNG na dvadsať rokov s niekoľkými americkými spoločnosťami. Američania by od roku 2022 mali Poliakom dodávať štyri milióny ton (5,3 bcm) LNG ročne, píše Reuters.

Pevnosť Trump má pomôcť aj poľským susedom

Blízkosť Varšavy a Washingtonu možno čítať z ďalších krokov oboch partnerov, najintenzívnejšie azda v bezpečnostnej oblasti. Po minulotýždňovej návšteve poľského prezidenta Andrzeja Dudu v Bielom dome začal Washington s prípravami na výstavbu stálej americkej základne v Poľsku.

Duda najprv mnohých rozhorčil vyhlásením, že základňa by mohla niesť názov Pevnosť Trump. Následne washingtonskej administratíve oznámil, že Poliaci pre nové priestory vybrali už aj miesto.

Trump dokonca nepotreboval doma vysvetľovať ani to, že sa chystá „obraňovať bohaté krajiny“, nakoľko tento druh zahraničnej politiky sám intenzívne odsudzoval.

„(Poľský) prezident nám (na výstavbu základne, pozn. ed.) ponúkol viac ako dve miliardy dolárov, a preto sa na to pozrieme. Sledujeme to po prvé z hľadiska vojenskej ochrany oboch krajín, a taktiež z hľadiska hradenia nákladov – výraz, ktorý príliš často nepočujete a za posledných 25 rokov ste skutočne často nepočuli,“ uviedol po stretnutí s Dudom Trump.

Poľskú ponuku potvrdil aj predseda vlády. „Myslíme si, že to bude dobré pre NATO, dobré pre Európsku úniu, dobré pre Poľsko a dobré aj pre krajiny susediace s Poľskom,“ komentoval premiér Mateusz Morawiecki.

Pentagon v súčasnosti detailnejšie skúma konkrétnu poľskú ponuku miesta na novú základňu. „Prvá vec, ktorú musíme urobiť, je pozrieť sa na to, čo (Poliaci) ponúkajú, pretože až potom budeme vedieť odhadnúť rozsah toho, čo vytvoriť a sprevádzkovať. Momentálne sme preto len v prieskumnej fáze,“ potvrdil rýchlu reakciu Washingtonu americký minister obrany Jim Mattis.

Americký minister obrany o európskom obrannom jadre: Spoločná obrana je jedine úlohou NATO

Dva týždne po tom, čo prezident Donald Trump navrhol 30 percentné zvýšenie amerických vojenských výdavkov pre Európu, navrhol včera na stretnutí ministrov obrany štátov Severoatlantickej aliancie podobný postup Európanom aj Jim Mattis.

Amerického prezidenta už v minulosti tešil fakt, že Poľsko, míňa na obranu a bezpečnosť dokonca viac ako iné krajiny Severoatlantickej aliancie. Varšava v roku 2017 len tesne minula dvojpercentnú úroveň výdavkov na obranu, ktorú požaduje NATO, nakoľko celkové HDP krajiny rástlo rýchlejšie, ako sa predpokladalo, tvrdí najmä vláda. Varšava chce ale do roku 2030 zvýšiť výdavky až na 2,5 percenta HDP.

Poliaci v súvislosti s ruskou anexiou Krymu žiadali o americkú vojenskú prítomnosť v krajine už niekoľkokrát. A prehlbovanie obranných vzťahov myslia obe strany vážne. Washington zvýšil počet vojakov v Poľsku ešte minulý rok a podľa TVP (Telewizja Polska) je dnes na poľskej pôde prítomných tri tisíc amerických jednotiek.

Poľský vojenský arzenál má podľa nedávnej dohody rozšíriť americký raketový systém Patriot za 4,75 miliardy dolárov. Ofsetové dohody so spoločnosťami Raytheon Company a Lockheed Martin Global Inc. boli podpísané začiatkom tohto roka. Prvé štyri jednotky z 208 Patriotov budú dodané do roku 2022.

Najnovšie sa skloňuje aj možnosť dohody za 2,1 miliardy dolárov. Poliaci zvažujú nákup ďalšieho amerického produktu z dielne Lockheed Martin, konkrétne raketový systém s dlhým dostrelom HIMARS. Ide o viacúčelový raketomet upevnený na vozidle, vyvinutý začiatkom deväťdesiatych rokov.

Pôvodný plán, ktorý pri akvizícii raketometov zapájal do výroby aj poľský obranný priemysel, bol nateraz nahradený priamym nákupom produktov od amerických dodávateľov, ktorý prekvapil aj samotnú poľskú armádu. O rozhodnutí ministerstva obrany informoval denník Rzeczpospolita.