Belgický minister rozvojovej spolupráce Alexander De Croo včera vyhlásil, že sa pridáva k iniciatíve holandskej ministerky Lilianne Ploumen na vytvorenie globálneho fondu. Ten má pomôcť financovať mimovládne organizácie pôsobiace v oblasti plánovaného rodičovstva, ktoré poskytujú, alebo pomáhajú poskytovať umelé prerušenie tehotenstva.
Aktivity týchto organizácií ohrozilo rozhodnutie nového amerického prezidenta Donalda Trumpa zastaviť im akékoľvek federálne financovanie.
Cutting support to family planning means less access to contraceptives & increase of unsafe abortions #womensrights https://t.co/lHjEvEROtP
— Alexander De Croo (@alexanderdecroo) January 26, 2017
Trumpova administratíva pripravuje sériu rozhodnutí o dramatickom obmedzení financovania OSN a medzinárodných organizácií, ktoré nesplnia určité stanovené kritériá.
Rozhodnutie s názvom „Audit a zníženie amerického financovania medzinárodných organizácií“ odoprie americký príspevok akejkoľvek agentúre OSN či medzinárodnej organizácii, ktorá napríklad: priznáva plné členstvo Palestínskej samospráve, či Organizácii pre oslobodenie Palestíny, podporuje prerušenie tehotenstva, či obchádza sankcie voči Iránu alebo Severnej Kórei.
Trump tiež v pondelok obnovil politiku, platnú za prezidenta Busha, podľa ktorej musia všetky zahraničné mimovládne organizácie, prijímajúce americké fondy na podporu plánovaného rodičovstva, garantovať, že sa nezúčastňujú na umelom prerušení tehotenstva, ani o ňom neposkytujú poradenstvo.
Pomoc z niektorých európskych krajín
Prvé reagovalo Holandsko. Vláda oznámila, že vytvorí globálny fond, ktorý bude kompenzovať Trumpov zákaz, aby ženy v rozvojových krajinách nestratili prístupom k službám prerušenia tehotenstva.
Rozhodnutie v utorok oznámila ministerka pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu Lilianne Ploumer. Jej Labouristická strana je tradičným a silným podporovateľom práv žien v oblasti reprodukcie.
Haag tiež informoval, že je v kontakte aj s inými krajinami a Európskou komisiou. K iniciatíve sa zatiaľ pridalo Belgicko – vyhlásenie Alexandra De Croo podporilo aj belgické ministerstvo zahraničných vecí.
#Belgium MFA @dreynders joins BEL MIN DevCO @alexanderdecroo in support for Dutch initiative on international fund for safe abortion.
— Belgium MFA 🇧🇪 (@BelgiumMFA) January 25, 2017
Ticho z Komisie
Z Komisie zatiaľ žiadna reakcia neprišla. Jej hovorca Margaritis Schinas tvrdí, že o iniciatíve nie je informovaný.
Hovorca Carlos Martin Ruiz De Gordejuela zas povedal, že Komisia rešpektuje a podporuje reprodukčné politiky, „no vždy v zhode s legislatívou platnou v hosťovskej krajine, kde aktivity realizujeme“. K národným iniciatíva sa však odmietol vyjadriť.
V EÚ neexistuje jednotný prístup k umelému prerušeniu tehotenstva. Poľsko a Írsko, bašty konzervatívneho katolicizmu, majú extrémne reštriktívne zákony. Malta je zas jedinou krajinou EÚ, ktorá umelé prerušenie tehotenstva úplne zakazuje – tiež s odvolaním sa na tradičné kresťansko-konzervatívne hodnoty.