Trumpa teší postoj Ríma k migrácii a Rusku. V Conteho vláde má prirodzeného spojenca

Taliansky premiér Giuseppe Conte a americký prezident Donald Trump. [EPA/EFE]

Americký prezident Donald Trump ocenil talianskeho preméra Giuseppeho Conteho za ráznu protiimigračnú politiku jeho vlády. Nezhodujú sa však v otázke iránskych sankcií či výdavkov na obranu.

Americký prezident Donald Trump v pondelok (30 júla) privítal ešte stále čerstvého talianskeho premiéra v Bielom dome s otvorenou náručou. Giuseppeho Conteho médiám predstavil ako svoju spriaznenú dušu – politického outsidera s tvrdým postojom voči migrácii.

„Sadli sme si veľmi dobre od úplného začiatku,“ zhodnotil stretnutie Trump, pričom nešetril chválami na Conteho adresu.

„Oceňujem premiéra za jeho odvážne vedenie, skutočne odvážne, a dúfam, že viacerí sa budú riadiť týmto príkladom, vrátane mnohých európskych lídrov.“

Veľká pocta

„Špeciálne pozvanie“ z Trumpovej strany označil Conte za veľkú poctu pre Taliansko aj pre neho samotného. Rím chce byť podľa Conteho „privilegovaným partnerom“ Spojených štátov.

Taliansko bolo roky v politickom tieni svojich väčších európskych susedov. Conte sa preto rozhodol navštíviť Biely dom a posilniť tak nielen pozíciu Talianska, ale aj jeho postavenie v rámci vládneho kabinetu. Predseda talianskej vlády je od nástupu do funkcie v tieni mediálne výraznejších podpredsedov jeho vlády a lídrov koaličných strán Mattea Salviniho z Ligy a Luigiho Di Maia z Hnutia piatich hviezd.

Salvini si ukradol trochu pozornosti aj v predvečer stretnutia v Bielom dome. Na Facebooku uverejnil kontroverznú vetu „čím viac nepriateľov tým väčšia česť“, ktorou odkazoval na známy citát  Benita Mussoliniho, ktorý navyše vyslovil v deň výročia narodenia fašistického diktátora. Salviniho konanie v Taliansku vyvolalo ostré reakcie.

https://twitter.com/matteosalvinimi/status/1023500457229070336

Politická podpora

Šéf talianskej vlády sa pred novinármi snažil Trumpove slová chvály oplatiť. Pred blížiacimi sa voľbami do Kongresu, vyjadril americkému prezidentovi, ktorí na domácej politickej scéne čelí ostrej kritike pre jeho obchodnú politiku, či stretnutie s ruským prezidentom Putinom, silnú politickú podporu.

Nedávne prieskumy, ktoré uskutočnil časopis The Economist a agentúra YouGov, ukázali, že 40 percent amerických voličov v súčasnosti schvaľuje Trumpovu zahraničnú politiku.

Kontroverzný 72-ročný podnikateľ bol kritizovaný demokratmi aj republikánmi pre svoj blízky vzťah s Vladimírom Putinom a nezhody so spojencami počas nedávnych summitov.

Priateľsky naladený Conte však označil summity za „plodné“ a trval na tom, že s Ruskom musí existovať dialóg. Rovnako povedal, že „závidí“ Spojeným štátom ich ekonomiku a pochválil svojho hostiteľa za jeho vyjednávacie schopnosti.

Zhodli sa v otázkach migrácie

Obaja lídri sa pred stretnutím s médiami odobrali do oválnej pracovne, kde medzi štyrmi očami prediskutovali mnohé témy.

Trump chválil Conteho postoj k migrácii. On sám presadzuje na americkej hranici politiku „nulovej tolerancie“. Tá vyústila k oddeľovaniu stoviek detí, ktoré sa dostali do Ameriky z Mexika bez dokladov, od ich rodičov.

„Súhlasím s tým, čo robíte, pokiaľ ide o migráciu a nelegálne prisťahovalectvo, a dokonca aj legálne prisťahovalectvo,“ povedal Trump a povzbudil tak ostatné európske krajiny, aby nasledovali príklad Talianska.

Conte si získal Trumpovu podporu vo svojej snahe zreformovať migračné pravidlá Európskej únie a vytvoriť spoločné monitorovacie centrá v Stredozemnom mori.

Taliansko tvrdí, že súčasná politika Únie nespravodlivo núti prímorské štáty niesť nadmerné bremeno. Nová populistická vláda vyvíja na ďalšie krajiny Únie tlak, aby zdieľali zodpovednosť v tejto záležitosti.

Rím už zatvoril prístavy a odmietol niekoľko lodí, na ktorých sa nachádzali zachránení utečenci. Budúcnosť záchranných operácií je preto ohrozená.

Sporné témy

Trump aj Conte spolu tiež uprednostňujú lepšie vzťahy s Ruskom. Americký prezident však v tomto smere musí brať do úvahy aj mienku americkej verejnosti. Preto zároveň trvá na tom, že sankcie proti Moskve zatiaľ zostanú „tak, ako sú“.

Skryté napätie bolo cítiť, keď sa Trump sťažoval na nedostatok obchodných vzťahov medzi Washingtonom a Rímom. Vzápätí však rýchlo dodal: „Niečo s tým urobíme“.

Podľa Nicka Ottensa z think-tanku Atlantická rada ale Trump „nenájde spojenca (v Contem), akého očakáva“.

Pokiaľ ide o obchod, nová talianska vláda je skeptická voči multilaterálnym dohodám. To je v rozpore s Trumpovu túžbou odstrániť všetky clá Európskej únie, tvrdí Ottens.

Únia a Spojené štáty sa majú opäť radi, clá na autá Trump nateraz nezavedie

Európska únia a Spojené štáty sa dohodli, že spoločne “vyriešia” aj spor ohľadom sporných amerických ciel na dovoz ocele a hliníku. 

Výdavky na obranu a sankcie voči Iránu

Talianko-americké názory sa líšia aj v oblasti spoločnej obrany. Taliansko už dávnejšie avizovalo, že nemá šancu dosiahnuť obranné výdavky na dohodnuté dve percentá HDP. Navýšenie na štyri percentá, ktoré Trump spomenul na poslednom summite NATO, tak neprichádza do úvahy.

Začiatkom júla navyše talianska ministerka obrany Elisabetta Trenta oznámila pozastavenie nákupu stíhačiek F-35, ktorých hlavným dodávateľom sú Spojené štáty.

Conte pripomenul že zmluva bola dohodnutá predchádzajúcou vládou pred viac ako desiatimi rokmi. Prisľúbil však, že bude v tomto prípade postupovať veľmi opatrne a spôsobom, ktorý je „úplne transparentný pre nášho partnera, Trumpovu administratívu“.

Obidvaja lídri sa na stretnutí nevyhli ani téme Irán. Po odstúpení od jadrovej dohody s Iránom americká administratíva obnovila sankcie voči Iránu. Tie poškodili aj obchodné vzťahy medzi Rímom a Teheránom.

Trump v pondelok vyhlásil, že je ochotný stretnúť iránskych lídrov aj bez predbežných podmienok. To doposiaľ odmietala tak jeho administatíva, ako aj poradca iránskeho prezidenta Hassana Rúhaního. „Stretnem sa s kýmkoľvek,“ uviedol Trump. „Na stretnutí nie je nikdy nič zlé“. Neobjasnil však, čo by musel Teherán urobiť pre zrušenie amerických sankcií.