Trumpov zákaz odsudzujú aj najbližší spojenci

Donald Trump, zákaz, moslimovia, Irán, utečenci

Americký prezident Donald Trump, (zdroj: TASR/AP Photo/Pablo Martinez Monsivais)

Americký prezident Donald Trump v piatok zrealizoval jeden zo svojich veľkých predvolebných sľubov. Spojené štáty na 120 dní porušia Ženevskú konvenciu a prestanú prijímať utečencov. Sýrčanov ale nebudú prijímať až do odvolania. Ďalej na minimálne 90 dní zakážu vstup do krajiny občanom siedmych arabských krajín.

Kritika nariadenia, ktoré vstúpilo do povedomia verejnosti ako „zákaz moslimov“ smeruje do Washingtonu zo všetkých svetových strán. Zákaz je neakceptovateľný podľa dlhoročných spojencov v Európe, niektorých členov republikánskej strany aj množstva osobností po celom svete.

Nahráva teroristom

Objavujú sa prvé prípady toho, ako úrady zabránili cestujúcim nastúpiť do lietadla. Nový americký prezident sľuboval úplný zákaz príchodu moslimov do krajiny. Teraz tvrdí, že nariadenie nemá s vierovyznaním nič spoločné.

Trump síce argumentuje obavami z terorizmu, no zo zoznamu krajín unikli napríklad Afganistan, Pakistan a Saudská Arábia. Politicky stabilný Irán sa naň dostal.

Republikánski senátori John McCain a Linsey Graham vyhlásili, že rozhodnutie by mohlo mať presne opačný efekt – podporí nábor nových teroristov. „Vytvorí sa väčší priestor pre propagandu Islamského štátu,“ myslí si McCain. V podobnom duchu sa vyjadrili už aj samotní militanti.

Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson označil zákaz za „rozdeľujúci a zlý“. Ihneď telefonoval do Bieleho domu a dosiahol aspoň to, aby sa príkaz nevzťahoval na Britov s dvojitým občianstvom. Na podobné prípady upozornil slávny atlét Mo Farah, ktorý pochádza zo Somálska.

„Som britský občan, v USA žijem šesť rokov. Tvrdo pracujem, podporujem komunitu, platím dane a vychovávam deti. Teraz mne a mnohým ďalším ľuďom oznámili, že nie sme vítaní,“ uviedol štvornásobný olympijský víťaz v behu na dlhšie trate.

Federálna sudkyňa v New Yorku v sobotu vydala rozhodnutie, vďaka ktorému môžu v krajine ostať cudzinci s platnými vízami, ktorí by za iných okolností museli Spojené štáty opustiť.

Hnev odvšadiaľ

Trump má za sebou sériu viacerých telefonátov so svetovými lídrami. Kvôli imigračnému zákazu nasledovali aj verejné prejavy nespokojnosti. Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová Trumpovi v nedeľu odkázala, že EÚ oslávi každý zbúraný múr, nie postavený. V tejto súvislosti mu pripomenula nedávne výročie holokaustu.

Francúzsky prezident François Hollande vo svojej reakcii kritizoval protekcionizmus a vyzýval na európsku jednotu. Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyhlásila, že boj s terorizmom nemôže byť zámienkou na prenasledovanie skupiny ľudí so špecifickým pozadím a vierovyznaním.

Donald Trump predstavil svoju agendu proti imigrácii z moslimských krajín ešte ako kandidát. Už pred rokom získal náskok v republikánskych primárkach a tak sa plán okamžite stretol s vlnou nevôle. Po jeho realizácii sa k prejavom odporu pripojili niektoré americké spoločnosti.

Predajca kávy Starbucks zamestná vo svojich podnikoch po celom svete 10 tisíc utečencov. Google vytvorí fond v hodnote štyri milióny dolárov. Najväčšia humanitárna kampaň v dejinách spoločnosti rozdelí prostriedky viacerým organizáciám na podporu utečencov.