TTIP neovplyvní označovanie GMO

Phil Hogan (zdroj: Európska komisia)

„Identifikácia geneticky modifikovaných výrobkov iba na základe čiarového kódu, tak ako to Američania navrhujú, nie je mojou predstavou o jasnom značení a nie je to ani v súlade s existujúcimi pravidlami,“ vyhlásil eurokomisár Phil Hogan v nedávnom rozhovore pre Süddeutsche Zeitung.

Európsky parlament 13. januára schválil smernicu, ktorá členským štátom umožňuje zakázať pestovanie geneticky modifikovaných plodín aj keď majú povolenie od Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA). Nová legislatíva však už dosah na obchodovanie s nimi nemá.

Kritici GMO upozorňujú, že obchodná dohoda CETA s Kanadou a najmä Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo (TTIP) s USA predstavujú ďalšie trasy, ktorými sa budú na európsky trh dostávať geneticky modifikované produkty.

Analýza nemeckej Strany zelených predpokladá, že sa v dôsledku TTIP zníži ochrana pred kontamináciou u ostatných plodín a taktiež schvaľovanie dovezených GMO môže prejsť istou zmenou.

„Ak by ľudia chápali o čom sa vlastne rokuje a aké argumenty sa používajú, tak by ich strach opustil,“ reagoval Hogan. Pripustil, že doteraz boli rokovania o TTIP „priveľmi nepriehľadné“. Uistil ale, že eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová pracuje na náprave.

Komisár pre poľnohospodárstvo naznačil, že o označovaní GMO zatiaľ so Spojenými štátmi nenastala zhoda. Podľa neho Európska únia nebude ustupovať ani v otázke označovania regionálnych špecialít.

Táto téma bola v Nemecku stredobodom záujmu po tom, čo tamojší minister poľnohospodárstva Christian Schmidt uviedol, že únia nebude môcť naďalej ochraňovať každú klobásu a každý syr. [EurActiv.sk, 7. 1. 2015]

„Náš systém chránených zemepisných označení sa nezmení,“ vyhlásil Hogan a dodal, že TTIP je pre výrobcov týchto potravín skôr príležitosťou ako hrozbou.