Turci dohodli dodávky azerbajdžanského plynu k hraniciam EÚ

I. Aliyev & R.T. Erdogan, Zdroj: Webstránka prezidenta Azerbajdzanu

Turecký premiér Recep Tayyip Erdoğan a azerbajdžanský prezident Ilham Aliyev v utorok (26.6.) podpísali medzivládnu dohodu o výstavbe nového Transanatólskeho plynovodu (TANAP). Projekt vo výške 5,6 miliardy eur by mal dopraviť zemný plyn z bohatých azerbajdžanských nálezísk, s potenciálom dodávok aj z Turkménska.

TANAP, ktorý si vznikol z azerbajdžanskej iniciatívy si cestu začal raziť len prednedávnom. Môže sa však stať trójskym koňom v zdĺhavej bitke o diverzifikáciu dodávok plynu z kaspickej oblasti prostredníctvom Južného koridoru do krajín Európskej únie.

„Dnes sme urobili historický krok,“ uviedol vo svojom včerajšom príhovore turecký premiér Erdoğan. „Plne podporujeme projekty južného plynovodného koridoru, ktoré predvídajú prenos zemného plynu z Kaspickej panvy a Strednej Ázie do Európy alternatívnymi trasami tak, aby nám poskytli bezpečnosť dodávok energie  a prispeli k energetickej bezpečnosti Európy.“

TANAP podľa neho „nielen prehĺbi väzby medzi našimi krajinami, ale vytvorí organické väzby medzi Azerbajdžanom a Európou prostredníctvom Turecka,“ zdôraznil.

Obe krajiny sa spoliehajú na veľmi dobré vzájomné vzťahy a môžu budovať na skúsenostiach s dvoma existujúcimi energetickými projektami – ropovode Baku-Tbilisi-Ceyhan a plynovode Baku-Tbilisi-Erzurum.

Tureckom vpred

„To, čo robí tieto projekty realitou je bratstvo a priateľské vzťahy medzi oboma krajinami,“ skonštatoval azerbajdžanský prezident Aliyev.

Dodal, že so svojimi zásobami plynu môže Baku zásobovať TANAP takmer 100 rokov. Plyn by mal spočiatku pochádzať z druhej fázy náleziska Shah Deniz a neskôr aj z iných zdrojov vrátane druhej strany Kaspického mora, a to pripojením na 300 kilometrový Transkaspický plynovod.

Projekt prvýkrát oznámili na 3. Čiernomorskom energetickom a hospodárskom fóre, ktoré sa konalo v polovici novembra 2011 v Istanbule. Predbežnú dohodu o konštrukcii TANAPu (memorandum o porozumení) následne krajiny podpísali 26. decembra minulého roku. Jeho počiatočná kapacita by mala byť 16 miliárd metrov kubických (bcm) ročne s tým, že 10 bcm pôjde do Európy a 6 bcm si Turecko nechá pre potreby vlastného hospodárstva.

Podľa včerajšej dohody má mať dĺžku 2000 km s termínom spustenia v roku 2018. TANAP figuruje aj v európskom zozname potenciálnych projektov spoločného záujmu, avšak ešte so skorším termínom dokončenia v roku 2016.

Počiatočná kapacita by sa mohla neskôr zdvojnásobiť na 32 bcm ročne, čo je aj približná plánovaná kapacita Nabucca, a podľa indikácií z azerbajdžanskej strany dokonca až na 60 bcm.

Čo s Nabuccom?

Analytici upozorňujú, že TANAP môže byť poslednou ranou pre plynovod Nabucco, ktorého príprava siaha až do roku 2002, avšak dosiaľ nepriniesol hmatateľný výsledok. Predstavitelia Turecka ale tieto obavy upokojujú a tvrdia, budú naďalej jeho súčasťou.

Pragmatickejší prístup k situácii ale hovorí o tom, že oba projekty sa budú dopĺňať, čomu nasvedčuje aj to, že konzorcium Nabucco predložilo v polovici mája do tendra o plyn zo Shah Deniz II aj druhú ponuku kratšieho scenára Nabucco Západ, ktorý má začínať na turecko-bulharských hraniciach a pokračovať v súlade s pôvodne naplánovanou trasou ďalej po Európe.

Výkonný riaditeľ konzorcia Reinhard Mitschek podľa sa dokonca vyjadril, že kapacita kratšej verzie Nabucca by vo svojej neskoršej fáze realizácie mohla prekročiť 20 bcm ročne.

Pozitívne sa o „skvelom projekte“ Nabucco Západ v máji vyjadril aj Elshad Nassirov, viceprezident azerbajdžanskej spoločnosti SOCAR, ktorá figuruje ako 80 % akcionár v TANAPe a vlastní aj 10 % náleziska Shah Deniz.  

Trasa prepravy plynu zo Shah Deniz II na území Turecka je teda zdá sa rozhodnutá v prospech TANAPu, rovnako ako v prípade dopravy plynu z Grécka do Talianska, kde v hre zostal už len projekt TAP.