Turci pre nový koronavírus opäť zatvorili hranice

Migranti už opúšťajú pohraničie. [EFE-EPA/Tolga Bozoğlu]

Erdoğan si pre navyšovanie tlaku na Európsku úniu nemohol vybrať nevhodnejší čas. Turecká vláda včera (18. marca) kvôli šíreniu vírusu COVID-19 napokon rozhodla opäť uzatvoriť svoje pozemné hranice s Gréckom a Bulharskom.

„Pozemné a železničné hraničné priechody budú uzavreté pre východy a vstupy od dnešnej deviatej hodiny večer (18. marca),“ nariadil v Turecku obežník vydaný ministerstvom vnútra. Informovala o tom tlačová agentúra Doğan.

Len pred niekoľkými týždňami Ankara otvorila svoje pozemné hranice s Gréckom, vonkajšou hranicou Európy. Do Únie chcela poslať tisíce utečencov a migrantov. Malo pritom ísť o reakciu na útoky, ktoré zažívala turecká armáda v Sýrii, v snahe zvýšiť povedomie o tom, že civilná vojna u jeho suseda stále pokračuje, a to aj s následkami pre Turecko.

Plány vlády sa však nenaplnili. Hoci sa v pohraničí sústredilo niekoľko tisíc migrantov, ani zďaleka počty nedosahovali čísla, aké boli počas najväčšieho náporu v roku 2015 a 2016. Podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu sa v pohraničí, s odhodlanosťou odísť do Európy, zhromaždilo 15 až 20 tisíc migrantov.

Tureckí pohraničiari dostali rozkaz nebrániť Sýrčanom pri prechode hranicami

Po intenzívnych bojoch v Idlibe sa Ankara nevedela dovolať podpory Západu. Ten však Turkov varoval, že ich aktivity v Sýrii sa nezaobídu bez následkov. Po správach o rozkaze pre pohraničnú stráž však razom počúva Únia aj NATO.

Komplikácie môže tentokrát predstavovať bulharská časť pohraničia, pretože väčšina vývozných tovarov pre Úniu opúšťa európske územie Turecka cez Bulharsko ďalej na sever. Nákladná doprava bola nateraz vyňatá z uzávierky a bude pokračovať v rámci parametrov, určených ministerstvom zdravotníctva a ministerstvom obchodu krajiny, informovala agentúra Anadolu. Intenzívne kontroly ale môžu prepravu výrazne zdržať.

Vstup do Turecka cez prístavy bol vzájomne s gréckou pevninou a ostrovmi pozastavený.

Scenár z roku 2015 sa nezopakoval

Okamžitý zásah gréckej polície, ale aj podpora Európskej únie o niekoľko dní neskôr napokon zastavili migrantov, ktorí sa chystali do Schengenu. Cez hranice, najviac po mori, sa do Grécka dostalo len niekoľko desiatok osôb. Ani tieto incidenty sa však nezaobišli bez obetí, a to aj z radov najmenších.

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis sa ešte 27. februára neočakávaným krokom rozhodol povýšiť hraničné kontroly na „maximálnu odstrašujúcu“ úroveň, s cieľom zabrániť vstupu migrantov na územie EÚ.

„Migrácia teraz nadobúda nový rozmer, pretože toky do Grécka zahŕňajú ľudí z Iránu – kde sme mali veľa prípadov koronavírusu – a mnoho z nich prechádza Afganistanom. Naše ostrovy, ktoré už majú problémy s verejným zdravotníctvom, je preto potrebné chrániť dvakrát,“ povedal šéf vládnej konzervatívnej strany na ministerskom stretnutí.

Erdoğan otvoril hranice, Únia sa pri ich strážení zatiaľ spolieha na Grékov

Hoci sa do Európy sa dostalo zatiaľ len niekoľko desiatok migrantov, v pohraničí čakajú tisíce. Tureckému prezidentovi musia odpovedať členské štáty EÚ spoločne, no reakcia je opäť pomalá. Atény upozorňujú, že zvyšujúci sa nápor nemusia zvládnuť.

EÚ dôrazne odmietla použitie migračného tlaku Turecka na politické účely a vyzvala Ankaru, aby stiahla migrantov z grécko-tureckých hraníc. Mal to byť nevyhnutný predpoklad na začatie dialógu a opätovné preskúmanie súčasnej dohody medzi Úniou a Tureckom o migrácii. Kvôli pandémií je dnes debata omnoho pomalšia, ako sa očakávalo.

Humanitárne organizácie kritizovali postup Grécka, ktoré zablokovalo možnosť podávania žiadosti o azyl, čo je v rozpore s medzinárodným právom. Brusel, ale aj ďalšie európske krajiny v strachu pred deja vu scenárom, však zatvorili oči pred praktikami Atén.

Turecko s 80 miliónovou populáciou hostí viac ako tri a pol milióna sýrskych migrantov.

V krajine je momentálne menej ako 200 nakazených novým koronavírusom, avšak odhady odborníkov sú oveľa vyššie. Potvrdené sú dve úmrtia. Prvou obeťou mala byť 89-ročná osoba, ktorá bola podľa ministra zdravotníctva Fahrettina Kocaa v kontakte s čínskym občanom. Dvaja tureckí občania zomreli aj v Spojenom kráľovstve a v Rakúsku.

Na druhej strane hranice, susedné Grécko s 11 miliónovou populáciou, hlásilo takmer 400 prípadov nákazy a päť úmrtí. Bulharsko, ktoré má 7 miliónov obyvateľov, registruje tri úmrtia a necelú stovku zaznamenaných prípadov.

Problém s Iránom

Andreas Rompopoulos, spravodajca gréckej televízie MEGA v Turecku, 18. marca informoval, že situácia v Turecku je nejasná a problematická. Uviedol, že veľký počet migrantov v Turecku pochádza z Afganistanu, Pakistanu, Senegalu a do krajiny sa dostali cez Irán.

Rompopoulos, ktorý strávil 15 dní počas krízy na grécko-tureckej pozemnej hranici pred vypuknutím epidémie koronavírusu, uviedol, že mu mnohí migranti potvrdili, že predtým, ako nelegálne vstúpili do Turecka, strávili niekoľko rokov v Iráne. Grécky novinár tiež zdôraznil, že hranica medzi Tureckom a Iránom má stále slabé miesta napriek rozhodnutiu Ankary o jej zatvorení.

Eurokomisia: Grécku musíme pomôcť, po Veľkej noci predstavíme novú migračnú politiku

Nový balík návrhov v oblasti migrácie chce zabezpečiť rovnováhu medzi solidaritou a zodpovednosťou. Do Grécka ešte pred jeho predstavením dorazila humanitárna pomoc zo 16 európskych krajín, Slovensko vysiela osem policajtov.

Iránske ministerstvo zdravotníctva zatiaľ podľa štátnej televízie potvrdilo celkom 17 361 prípadov COVID-19, zatiaľ čo občanov 1 135 zomrelo. Irán je považovaný za jedno z epicentier súčasnej nákazy a je zdrojom mnohých obáv Svetovej zdravotníckej organizácie.

Podľa Rompopoulosa je pre Turecko problémom aj to, že približne 20 tisíc utečencov a migrantov, ktorí sa v súčasnosti vracajú z grécko-tureckých hraníc do tureckých táborov, sa pravdepodobne zmieša s novými migrantami, ktorí pochádzajú z Iránu. Uviedol tiež, že Atény by mali pozorne sledovať situáciu vzhľadom na to, že sa rovnakí ľudia pravdepodobne pokúsia dostať na grécke ostrovy o pár mesiacov opäť.