Turecká opozícia bojkotuje parlament

foto: Demonštranti držia národnú zástavu Turecka počas demonštrácie za podporu sekularizmu na námestí 14. apríla 2007 v Ankare. TASR

Strana premiéra Erdoğana podľa očakávaní do tretice zvíťazila v parlamentných voľbách, ktoré sa konali 12. júna. Pokračovanie politického a hospodárskeho vedenia, ktorou sa Turecko stalo jednou z najrýchlejšie rastúcich ekonomík sveta, mnohí privítali ako možnosť vybudovať konsenzus aj pri plánovanej príprave novej ústavy, ktorá pochádza ešte z roku 1982.

Bojkot prvého zasadnutia nového parlamentu opozičnou Republikánskou ľudovou stranou (CHP) a nezávislými poslancami, ktorých podporuje pro-kurdská Strana mieru a demokracie (BDP), zatienila výsledok volieb a vniesla otázkou o možných masívnych doplňovacích voľbách.

V 550-člennom parlamente získala CHP 135 kresiel a BDP 36 kresiel. Dohromady teda zloženie poslaneckého sľubu odmietlo 170 poslancov – viac ako 30% zvolených kandidátov.

„Nezložíme sľub pokiaľ to nebude umožnené všetkým našim zástupcom,“ obhajoval bojkot líder CHP Kemal Kılıçdaroğlu po tom, čo turecký súd zamietol odvolanie o prepustenie dvoch kandidátov strany, ktorí sú vo väzbe bez toho, aby boli odsúdení.

BDP oznámila svoje rozhodnutie už minulý týždeň. Volebná komisia totiž rozhodla, že ich kandidát sa musí vzdať svojho kresla kvôli usvedčeniu zo šírenia „teroristickej propagandy“. Kreslo tak získal ďalší poslanec z Erdoğanovej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP).

AKP získala vo voľbách 326 mandátov. Diskvalifikáciou oponentov by si potenciálne zaistila 330 kresiel, čím by získala dostatočnú väčšinu pre vyhlásenie referenda o plánovanej novej ústave i bez podpory iných strán.

Strana BDP môže stratiť aj ďalších 5 kresiel, po tom čo súdy odmietli prepustiť ďalších 5 jej kandidátov, ktorí sú obvinení z podpory kurdských rebelov. Súdy takisto zablokovali mandát bývalého generála z pravicovej Strany národného hnutia (MHP), pretože bol obvinený z prepojenia na údajnú protivládnu konšpiráciu. MHP, ktorá získala 53 kresiel, toto rozhodnutie kritizovala, ale mieni v parlamente zasadať.

Prezident Abdullah Gül vyzval všetky strany, aby svoje rozdiely v parlamente vyriešili. Zahraniční investori i politici situáciu detailne sledujú. Podľa tureckej tlače zástupca predsedu strany AKP opozičnej CHP odkázal: „Nepoužívajte vyhrážky. Zložte sľub a potom predložte svoj návrh v Parlamente.“

Šedá zóna

Podľa predstaviteľov AKP koná volebná komisia i súdy nezávisle, avšak opozičné strany hovoria opak. Ústava ani pravidlá parlamentu nijako neupravujú situáciu, keď zvolení kandidáti odmietnu zložiť sľub.

Existuje však pravidlo, že ak sa viac než 5 percent poslancov vzdá svojich mandátov, budú nasledovať doplňovacie voľby. Kandidáti však nemôžu rezignovať kým nezložia svoj sľub.

Podľa niektorých zdrojov z parlamentu by zvolení kandidáti mohli svoj sľub zložiť v inú dobu než na prvom zasadnutí.

Pri vyhlásení doplňovacích volieb sa zvyšuje riziko ďalších nepokojov na juhovýchode krajiny. Mnohí ľudia pritom dúfajú, že Erdoğan obnoví svoje úsilie pri garancii ďalších menšinových práv pre Kurdov a ukončia sa spory, ktoré si už vyžiadali viac ako 40 tisíc životov.

Militantná organizácia PKK, ktorá je aj na zozname teroristických skupín EÚ, vyhlásila vo februári prímerie a prechod do stavu „aktívnej obrany“, čiže jej bojovníci sa bránia prípadným útokom.

(EurActiv/Reuters)

Pozície

Hovorkyňa Európskej komisie Maja Kocijancic novinárom uviedla: „Komisia sleduje situáciu veľmi podrobne a so znepokojením. Turecko bude musieť v blízkej budúcnosti riešiť dôležité výzvy, ktoré budú vyžadovať inklúziu všetkých demokratických síl. Zároveň bude parlament v srdcu debát a rozhodnutí o budúcnosti Turecka. Preto je dôležité, aby všetky strany prispeli ku garantovaniu jeho integrity a jeho dobrého fungovania.