Turecká opozícia hľadá lepšie kanály pre kontakty s EÚ

Republikánska ľudová strana (CHP) sa cez víkend sťažovala na európskych socialistov (PES) za to, že ich údajne nútia akceptovať vládou navrhované ústavné zmeny.

Tie predložila vládnuca, umiernená islamistická, strana AKP a 12. septembra budú v krajine predmetom referenda.

CHP je najstaršou tureckou politickou stranou a členom Socialistickej internacionály, celosvetovej asociácie ľavicových a labouristických strán.

CHP obviňuje AKP, že zneužíva ústavné reformy na podkopávanie nezávislosti súdnictva a na dosadenie svojich ľudí. Tvrdí, že ide o súčasť dlhodobej stratégie na potlačenie tureckej sekulárnej tradície.

Lídri CHP odmietajú pokus vlády presadiť všetky navrhované ústavné zmeny v jednom balíku. Proti takémuto postupu sa vyslovila aj Benátska komisia Rady Európy.

Turecká tlač cituje šéfa CHP Kemala Kilicdaroglu, ktorý vyhlásil, že sa bude snažiť hľadať lepšie komunikačné kanály s európskymi politikmi. „Pošleme pánovi Swobodovi (vplyvný rakúsky socialistický europoslanec) špeciálny list, v ktorom mu vysvetlíme, prečo hovoríme „nie“ týmto úpravám z pohľadu slobodnej a demokratickej kultúry“, povedal Kilicdaroglu.

EurActiv sa pokúšal spojiť s Hannesom Swobodom, avšak bez úspechu.

Turecká opozícia by mala byť predsedu CHP aktívnejšia pri lobovaní u európskych partnerov. Svoje výhrady voči ústavným zmenám chcú komunikovať aj Európskej komisii. 

Okrem toho CHP tvrdí, že zmeny povedú k  tomu, že občania prídu o niektoré svoje práva, v prípade, že bude referendum úspešné. „Prokurátor napríklad vydá na mňa zatykač napriek tomu, že som obeť alebo zverejní nahrávky odpočúvania bez rozhodnutia súdu. Ja podám sťažnosť na ministerstvo spravodlivosti  a potom môžem ísť na najvyšší súd. Za normálnych okolností je teda spustené vyšetrovanie“, hovorí Kilicdaroglu.

„Táto ústava berie tieto práva tým, že hovorí, že ministerstvo spravodlivosti nemôže spustiť vyšetrovanie a teda berie moje právo obrátiť sa na najvyšší súd“, hovorí líder CHP, citovaný denníkom Hurriyet.

Premiér Tayyip Erdogan (AKP) zaútočil na média aj opozíciu a nazval ich „podvodnými“  v prístupe k blížiacemu sa referendu, píše denník Zaman.

Pozície

Veľvyslanec Marc Pierini, vedúci zastúpenia Európskej komisie v Ankare varoval „že pozícia Európskej komisie nesmie byť zle interpretovaná“.

Komisár pre rozširovanie Štefan Füle povedal, že ide o pozitívnu iniciatívu ale to neznamená, že Komisia podporuje všetky návrhy v balíku. V každom prípade si takáto dôležitá reforma vyžaduje širokú verejnú diskusiu a národný kompromis a to nie je len otázka metodológie, cituje turecká tlač Pieriniho.

Členovia strany CHP Bulent Dolunay a Alican Deveci, ktorí sa 23. júla zúčastnili na konferencii v Antalyi vyjadrili poľutovanie nad postojom Hannesa Swobodu a nazvali ho „ďalšou epizódou v sérii katastrof predstaviteľov EÚ v komunikovaní  s verejnosťou a občanmi v Európe“.

V Turecku podľa nich rastie nevôľa z toho, že niektorí európski politici sú príliš involvovaní do domácej politickej diskusie tým, že podporujú AKP a každého iného obviňujú z anti-európanstva. Takýto politici potom strácajú dôveru ľudí zo stredo-pravej a stredo-ľavej časti spektra, ktorí nepodporujú konzervatívnu vládu AKP, no napriek tomu sú prevažne proeurópski orientovaní.

Kader Sevinc zástupkyňa CHP v Bruseli povedala, že list Swobodovi je súkromná korešpondencia, ktorá nebude zverejnená bez súhlasu adresáta. „List sprostredkováva odkaz predsedu CHP a strany k ústavnému referendu v Turecku. „CHP je podľa nej najprogresívnejšou politickou silou v Turecku, ktorá sa snaží o skutočne európske a demokratické Turecko (…) očakávali by sme, že politici EÚ budú na naše politiky citlivejší“, povedala Sevinc.