Turecká opozícia kritizuje plánovanú ústavnú reformu

foto: demonštranti proti tureckej vláde, zdroj: TASR

Erdoganova vláda hovorí, že reforma, ktorá mení štruktúru Ústavného súdu a sťažuje zakázanie politických strán, má napomôcť k demokracii v súlade s kritériami EÚ.

Kritici strany AK naopak tvrdia, že dokument v sebe nesie tajnú islamistickú agendu a jeho cieľom je konsolidovať právomoci strany pred budúcoročnými parlamentnými voľbami.

„Dúfam, že ju zajtra predstavia hovorcovi parlamentu, ak Boh dá,“ povedal Erdogan vo svojom príhovore na stretnutí strany AK v Ankare.

Minister vnútra Bulent Arinc prednedávnom povedal, že návrh sa k hovorcovi v pondelok (29. marca) o piatej hodine popoludní. Dodal však, že vzhľadom na stretnutie premiéra Erdogana s jeho nemeckou kolegyňou Angelou Merkelovou možno dôjde k jednodňovému zdržaniu.

Finančné správy znepokojili obavy, že kvôli boju o reformu, proti ktorej stoja opozičné parlamentné strany ako aj súdne zriadenie, by mohla v krajine vzniknúť napätá politická situácia.

Líra, štátne dlhopisy a akcie však napokon ostali stabilné, keďže reforma si vyslúžila pomerne silnú podporu verejnosti. O jej zavedení sa pravdepodobne nebude hlasovať do konca apríla a Erdogan varoval, že v prípade nesúhlasu vypíše v krajien referendum.