Turecká sloboda prejavu opäť pod drobnohľadom

 

Krátka správa

Proces, priťahujúci pozornosť, bude testom vzťahu Turecka a Európskej únie, ktorá vyzvala k uskutočneniu reformy súdnictva a zlepšenia práva na slobodu prejavu v Turecku. Piatim redaktorom z hlavných tureckých denníkov hrozia tresty od šesť mesiacov až do desať rokov za komentáre o rozhodnutí súdu zrušiť konferenciu o masakre Arménov v Osmanskej ríši počas prvej svetovej vojny. Na procese v Ankare sa zúčastňuje aj skupina pozorovateľov z radov europoslancov, ktorých znepokojuje ďalší pokus tureckej vlády o obmedzenie slobody prejavu.

Proces sa začal iba niekoľko týždňov po kontroverznom súde populárneho spisovateľa Orhana Pamuka, obvineného z  „verejného znevažovania turectva“. Tento prípad, označený za lakmusový test záväzku Turecka rešpektovať slobodu prejavu, bol zrušený. Pamuk, ktorého prípad vzbudil obrovskú pozornosť medzinárodných médií, bol obžalovaný po tom, čo v rozhovore pre švajčiarske noviny uviedol, že „v Turecku bolo zavraždených 30 000 Kurdov a milión osmanských Arménov, a nikto sa neodváži o tom hovoriť.“

Istanbulský súd napriek tomu presunul prípad na ministerstvo spravodlivosti, ktoré malo rozhodnúť, či je v súlade s novým trestným zákonníkom, ktorý Turecko schválilo pred októbrovým začatím prístupových rokovaní s EÚ. Turecký minister spravodlivosti Cemil Cicek odmietol prevziať zodpovednosť za prípad a vyzval súd k zrušeniu žaloby.

Zástancovia slobody prejavu v Turecku i zahraničí v deň začatia posledného súdneho procesu uviedli, že Pamukov prípad nebol doriešený, čím sa otvára príležitosť pre sériu podobných procesov. „Takéto riešenie Pamukovej drámy v skutočnosti nerieši ostatné prípady, pretože nikto dostatočne nevystúpil v mene slobody prejavu,“ uviedol európsky diplomat pre médiá pred budovou súdu v Ankare.

Piati novinári boli obžalovaní podľa paragrafu 301 tureckého trestného zákonníka, ktorý zakazuje tureckým občanom znevažovať tureckú identitu, republiku, Národné zhromaždenie, vládu, súdnictvo alebo armádu. Ľudskoprávne organizácie, intelektuáli a Komisia vyjadrili obavy z toho, že turecké úrady sa často odvolávajú na paragraf 301 pri obžalobách obrancov ľudských práv, novinárov a ďalších členov spoločnosti, ktorí umierneným spôsobom vyjadrujú nesúhlas s oficiálnymi názormi. Organizácia Human Rights Watch, zaoberajúca sa ochranou ľudských práv, koncom minulého roka oznámila, že na proces čaká viac ako 60 novinárov, spisovateľov a ďalších intelektuálov, ktorí sa vyslovili proti nedotknuteľnosti inštitúcií, spomenutých v paragrafe 301.

Európska komisia vyzvala Ankaru, aby paragraf 301 zrevidovala, s tvrdením, že v súčasnej podobe nezabezpečuje slobodu prejavu. Komisár pre rozširovanie Olli Rehn v decembri vyzval tureckú vládu, aby tureckým sudcom a prokurátorom jasne vysvetlila, že paragraf 301 nového trestného zákonníka by sa mal vykladať plne v súlade s Európskym dohovorom o ľudských právach. „Berúc do úvahy počet nedávnych žalôb, zdá sa, že nový trestný zákonník neposkytuje dostatočnú ochranu slobody prejavu,” dodal.

Na utorňajšom súdnom procese v Ankare demonštrovali skupinky nacionalistických Turkov proti tlaku EÚ na Turecko, aby umožnilo väčšiu slobodu prejavu. Sudca po bitke v súdnej sieni podľa tureckých médií nariadil vyvedenie dvoch nacionalistických právnikov, ktorí sa zasadzovali za proces proti žurnalistom.