Turecké podnikateľské elity strácajú trpezlivosť s Erdoganom

 

Pozadie

Dvaja poprední podnikatelia a zástupcovia priemyselnej asociácie Ömer Sabanci a Mustafa Koç na zasadnutí Vysokej poradnej rady Tüsiad 2. júna 2006 vyjadrili svoje sklamanie zo súčasných výsledkov tureckej vlády.

Otázky

Lídri Tüsiad-u vyzvali Erdoganovu vládu, aby sa viac zamerala na potrebné reformy a používala menej politickej rétoriky o náboženských otázkach. Turecké podnikateľské elity sa obávajú, že s nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami v roku 2007 (alebo predčasnými voľbami v roku 2006) sa Erdoganova vláda pokúša získať si popularitu u svojich pro-islamistických voličov a „zanedbáva“ otázky, súvisiace so sekularizmom.

Varovanie podnikateľských lídrov prišlo v čase, keď sa trhové sebavedomie Turecka stráca v dôsledku prepadu tureckej líry za posledné týždne. Centrálna banka Turecka zvolala na 7. júna mimoriadne zasadnutie s cieľom pokúsiť sa zastaviť pokles tureckej meny.

Podľa denníka Financial Times interná správa EÚ, vypracovaná pre kľúčové stretnutie EÚ-Turecko 12. júna potvrdí, že reformný proces sa spomalil a upozorní tiež na množstvo prípadov porušovania ľudských práv.

EÚ 3. októbra 2005 spustila prístupové rokovania s Ankarou. Prehľad stavu týchto rokovaní nájdete v súbore liniek Prístupové rokovania EÚ-Turecko.

Pozície

Na straníckom sneme 3. júna 2006 turecký minister zahraničných vecí Abdullah Gul nepriamo reagoval na kritiku zo strany podnikateľov tvrdením, že jeho krajina uskutočnila množstvo reforiem a že „tento proces bude pokračovať”. „Turecko sa zmenilo z hospodárskeho i demokratického hľadiska,” vyhlásil Gul. Verí, že stretnutie 12. júna v Luxemburgu bude „znamenať prielom vo vzťahoch Turecka s EÚ”.