Tureckí intelektuáli sa ospravedlnili za zabíjanie Arménov

Viac ako 13 000 ľudí, predovšetkým Turkov podpísalo on-line petíciu iniciovanú skupinou tureckých intelektuálov. V nej sa ospravedlnili za zabíjanie Arménov osmanskou armádou počas prvej svetovej vojny.

Stovky tisíc Arménov zomreli počas nútených presunov z oblastí dnešného východného Turecka. Turecko dodnes popiera, že išlo o genocídu.

Petícia nazvaná Ospravedlnenie síce nepoužíva slovo genocída, no píše sa v nej: „Moje svedomie neakceptuje necitlivosť Veľkej Katastrofy, ktorá postihla osmanských Arménov v roku 1915 a jej popieranie. Odmietam túto nespravodlivosť a súcítim s bolesťou mojich Arménskych bratov. Ospravedlňujem sa im“.

Turecký premiér  Recep Tayyip Erdogan vyhlásil, že iniciatíva nedáva zmysel.

„Oni (intelektuáli) asi spáchali takýto zločin, pretože oni sa ospravedlňujú. Turecká republika, žiadny taký problém nemá“, povedal podľa Todays Zaman Erdogan.

Niekoľko tureckých diplomatov a zákonodarcov odsúdilo ospravedlnenie a stovky Turkov sa pridali ku skupine na Facebook-u s názvami ako „Ja sa neospravedlňujem“. Hovorca ministra zahraničných vecí odmietol, že by takéto proti-vyhlásenia boli organizované z vyšších miest.

Turecký prezident Abdullah Gül sa zdržal otvorenej kritiky petície, keď povedal, že táto iniciatíva je dôkaz, že sa v Turecku môže otvorene diskutovať o všetkom.

Spisovateľa turecko-arménskeho pôvodu Hranta Dinka zabili, po tom, čo verejne vyhlásil, že udalosti z roku 1915 boli genocídou. Ešte predtým Dinka súdili za urážku „tureckosti“, na základe trestného zákona, ktorý Európska únia ostro kritizuje. Súdili tiež laureáta Nobelovej ceny za literatúru Orhana Pamuka. Pamuk v roku 2005 povedal, že milión Arménov bolo v roku 1915 zabitých a nikto sa o tom v Turecku neodváži hovoriť.