Turecko a Arménsko otvoria spoločnú hranicu

Arménsko a Turecko nadväzujú štandardné diplomatické vzťahy a chcú spoločne prekonať historické krivdy, uvádzajú obe krajiny vo včerajšom (1.9.) stanovisku. Turecko by mohlo otvoriť spoločnú hranicu s Arménskom do konca roka, vyhlásil turecký minister zahraničia Ahmet Davutoglu.

"Ak pôjde všetko podľa plánu, ak sa prijmú spoločné kroky, hranice by sa mohli otvoriť okolo nového roka," vyhlásil šéf tureckej diplomacie v televízii NTV.

"Je to proces a na jeho konci sa otvorí nielen turecko-arménska hranica, ale i mnohé iné," vyhlásil Davutoglu v rozhovore, ktorý poskytol počas cesty z Damašku do Nikózie. Turecký minister zahraničia je v súčasnosti na okružnej pracovnej ceste po krajinách Blízkeho východu.

Otvorenie turecko-arménskej hranice je predpokladom aj pre otvorenie hranice Arménska s islamským Azerbajdžanom, ktorý je tureckým spojencom, doplnil Davutoglu. Ďalšie hranice, ktoré by sa mohli otvoriť, zatiaľ nepomenoval.

Turecko-arménska hranica je zatvorená od roku 1993 na znak solidarity Ankary s Azerbajdžanom, ktorý v tom čase začal bojovať s Arménmi podporovanými separatistami v regióne Náhorný Karabach. V tejto súvislosti turecký minister doplnil, že i tento konflikt sa musí v blízkej dobe vyriešiť.

Optimizmus a "zamrznuté konflikty"

"Chceme normalizovať naše vzťahy s Arménskom, ale chceme tiež úplnú normalizáciu vzťahov na Južnom Kaukaze, vrátane Náhorného Karabachu," povedal turecký minister.

"Znamenalo by to stabilný, udržateľný mier a stabilitu v našom regióne. Kaukaz už trpí v dôsledku veľkého etnického napätia a zamrznutých konfliktov," doplnil.

Konflikt na Náhornom Karabachu je zamrznutý už 15 rokov. Azerbajdžancov a etnických Arménov tam oddeľuje línia, ktorá sa dojednala v rámci dohody o prímerí, no v regióne i tak oproti sebe stoja ozbrojené jednotky na oboch stranách.

"Zo svojich skúseností na Kaukaze a Balkáne veľmi dobre vieme, že zamrznuté konflikty sú ako bomby, ktoré ak nevieme ovládať, môžu nám vybuchnúť v rukách," vyhlásil turecký minister a doplnil: "Dúfame, že medzinárodné spoločenstvo sa po tomto kroku sústredí na zamrznuté konflikty v regióne, zvlášť na Náhorný Karabach."

Normalizácia vzťahov a členstvo Turecka v EÚ

Obnovenie štandardných diplomatických vzťahov s Arménskom zvyšuje šance Turecka na členstvo v EÚ. Súčasne znamená posilnenie energetickej bezpečnosti EÚ v dôsledku zníženia napätia v regióne, ktorý disponuje veľkými zásobami nerastných surovín a prechádza ním niekoľko energetických dopravných ciest.

Po tom, čo Ankara predstavila zámer normalizovať vzťahy s Arménskom, Azerbajdžan, exportér ropy a zemného plynu a potenciálny zásobovateľ Nabucca, reagoval prudko. I preto šéf tureckej diplomacie vyzval, aby medzinárodné spoločenstvo venovalo problému viac pozornosti.

EurActiv/Reuters