Turecko adresuje Sýrii posledné varovanie

Sýrčania demonštrujú so sýrskymi vlajkami na podporu sýrskeho prezidenta Bašara Asada v Damasku 21.júna 2011. Na hlavnom námestí demonštrovali desaťtisíce ľudí. Zdroj: TASR/AP

Turecký minister zahraničných vecí Ahmet Davutoğlu cestuje zajtra (9. augusta) do Damašku, aby sýrskym predstaviteľom tlmočil, že Ankare dochádza v súvislosti so situáciou v krajine trpezlivosť. Sýrskemu prezidentovi Bašarovi al- Assadovi tak hrozí, že stratí podporu svojho suseda, uvádza denník Hurriyet. Turecko však zároveň prestalo volať po odchode al- Assada z funkcie a začalo tvrdiť, že posun k demokracii by mal nastať pod jeho vedením.

Voči Sýrii, ktorá už čelí sankciám zo strany Spojených štátov a Európy, sa navyše nedávno otočil chrbtom jeho bývalý spojenec Rusko. Arabské krajiny zároveň prerušili mesiace ticha a pridali sa k hlasnému vyjadrovaniu obáv z rastúceho násilia. Saudská Arábia, Kuvajt a Bahrajn dokonca na protest proti zásahom sýrskej vlády voči demonštrantom odvolali z krajiny svojho veľvyslanca. Stalo sa tak len niekoľko hodín po tom, čo Arabská ligy vydala prehlásenie zatracujúce násilné nepokoje v Sýrii.

Ruský prezident Dmitry Medvedev al- Assada varoval, že v prípade ak sa mu nepodarí potlačiť násilie a presadiť potrebné reformy, čelí „smutnému osudu“. Rusko ako člen Bezpečnostnej rady OSN však napriek tomu vetovalo rezolúciu zo strany európskych krajín a Spojených štátov, ktorá oficiálne odsudzuje nepokoje v Sýrii. Namiesto toho vydala Bezpečnostná rada prehlásenie, v ktorom vyjadrila 3. augusta „vážne obavy“ zo zabíjania a porušovania ľudských práv v krajine.

Ľudskoprávne organizácie odhadujú, že represie a takmer päť mesiacov trvajúce nepokoje si už vyžiadali minimálne 1600 životov civilistov a zároveň viedli k zastaveniu procesu otepľovania vzťahov so západom, či budovania intenzívnejších obchodných vzťahov s Tureckom, svojim severným susedom.

Len pri včerajšom zásahu v sýrskom meste Deir al- Zour údajne zahynulo najmenej sto protivládnych demonštrantov a v štvrti Al- Maidan v hlavnom meste krajiny, Damašku, bolo podľa správ Al- Džazíry počuť paľbu.

Izolácia na štýl Saddáma Husajna

Výsledok stretnutia tureckého ministra zahraničných vecí s al- Assadom pravdepodobne vo veľkej miere ovplyvní to, akým smerom sa bude uberať politika Turecka voči Sýrii. Tureckí predstavitelia naznačili, že Ankara je len krok od toho, aby zatratila sýrskeho prezidenta a prijala medzinárodné opatrenia voči krajine, ktoré by mohli viesť k tomu, že sýrsky prezident sa ocitne v izolácii „na štýl Saddáma Husajna“.

„Budúce kroky naberú konkrétnejšiu podobu podľa odpovede, ktorú [al- Assad] poskytne a podľa postupov, ktoré sa naozaj uskutočnia,” povedal v sobotu (6. Augusta) turecký premiér Recep Tayyip Erdoğan. „Naša trpezlivosť je na konci…situáciu v Sýrii nevnímame ako externú vec. Je to pre nás vnútorná záležitosť. Zdieľame 850 kilometrov dlhú hranicu, sme príbuzní, máme historické a kultúrne putá…nemôžeme sa jednoducho len prizerať tomu, čo sa tam deje.“

Turecko je navyše jednou z krajín, ktorá sa stáva cieľom tisícov utečencov zo Sýrie. Tým, že by sa krajina obrátila chrbtom voči al- Assadovi, hrozí, že jej vzťahy s južným susedom by sa výrazne skomplikovali. Po minulé roky pritom spolupráca medzi oboma krajinami naberala na intenzite.