Turecko bojuje s vtáčou chrípkou

 

Krátka správa

Turecké ministerstvo zdravotníctva prijalo nové opatrenia na zastavenie šírenia smrteľného vírusu vtáčej chrípky H5N1 v krajine. Podľa najnovších správ bolo v Turecku nakazených už 14 ľudí, vrátane 3 mŕtvych súrodencov z mesta Dogubayazit na východe krajiny.

Ministerstvo zdravotníctva začalo vo východnej časti krajiny, kde nákaza vypukla, distribuovať letáky s informáciami o chorobe a jej predchádzaní. Obyvateľov v ňom vyzýva, aby konzumovali iba zdravú hydinu, a mäso dôkladne tepelne upravili. Zdravotnícke autority tiež zvažujú voľný zákaz chovu hydiny pri domoch. „Ak naša spoločnosť prijme potrebné opatrenia a ľudia budú informovaní, v krátkom čase môžeme hrozbu zlikvidovať,“ vyhlásil turecký minister zdravotníctva Recep Akdag.

V postihnutých regiónoch bolo zlikvidovaných viac ako 100 000 kusov hydiny v snahe zabrániť šíreniu nákazy. Doteraz sa vírus rozšíril na východe, severe a v centrálnej časti Turecka.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyslala do krajiny svoju misiu. Jej vedúci Guenael Rodier vyhlásil, že je jasné, že vírus sa v krajine dôkladne rozšíril.

Podľa zdravotníckych expertov ide u väčšiny hlásených prípadov nákazy u ľudí o deti, ktoré prišli do kontaktu s uhynutou alebo nakazenou hydinou, zatiaľ sa neobjavil prípad prenosu choroby z človeka na človeka. V Turecku sa však šíri panika. „Čím viac nakazených ľudí, tým väčšia šanca, že vírus zmutuje a bude schopný prenosu medzi ľuďmi,“ varuje Rodier.

Európska únia oznámila zavedenie zákazu dovozu neupraveného peria, používaného vo vankúšoch a perinách, z krajín hraničiacich s východným Tureckom. Dovoz živej hydiny y hydinových výrobkov z Turecka je zakázaný už od októbra 2005. Zákaz dovozu peria, ktorý Komisia formálne prijme 11. januára, sa vzťahuje na Azerbajdžan, Arménsko, Gruzínsko, Sýriu, Irán a Irak.

Od októbra 2005 bolo na vtáčiu chrípku v EÚ testovaných približne 25 000 voľne žijúcich vtákov, nákaza sa u žiadneho nepotvrdila. V EÚ sa zatiaľ neobjavil prípad infekcie smrteľným vírusom H5N1.