Turecko chce do Gazy poslať lode strážené armádou

„Máme nachystanú humanitárnu pomoc. A naša humanitárna pomoc nebude viac napádaná ako sa to stalo lodi Mavi Marmara,“ povedal Erdogan pre arabskú televíziu Al- Džazíra. Narážal tým na incident spred viac ako roka, kedy izraelská armáda zastavila loď s medzinárodnou humanitárnou pomocou smerujúcou do pásma Gazy. Pri potýčke vtedy zahynulo deväť osôb, z toho osem Turkov.

Správa OSN medzitým zhodnotila, že hoci námorná blokáda Gazy zo strany Izraela je oprávnená, zásah izraelských jednotiek proti lodiam, ktoré sa túto blokádu pokúšali prelomiť bol „nadmerný a prehnaný“. Izrael sa však Turecku za tento čin neospravedlnilo, čo vyústilo v zhoršenie vzťahov medzi oboma krajinami. Turecko dokonca z krajiny vyhostilo izraelských diplomatov, prerušilo s krajinou vojenské styky a prisľúbilo, že bude lobovať u ostatných štátov za uznanie Palestíny, uviedla Al- Džazíra.

Erdogan tiež uviedol, že krajina bude pozorne monitorovať situáciu v medzinárodných vodách, najmä s ohľadom na ťažbu ropy v Stredozemnom mori zo strany Izraela. Podľa odborníkov by jedným z dôvodov ostrého kroku zo strany Turecka mohol byť práve protest krajiny proti energetickým projektom medzi Izraelom a Cyprom, ktoré sú už dlhšie tŕňom v oku tureckých predstaviteľov, uvádza izraelský portál Ynet News.

Ďalším dôvodom by podľa odborníkov mala byť snaha Turecka ukázať sa ako zástanca moslimských záujmov. Izraelský minister zahraničných vecí Avigdor Lieberman pre médiá povedal, že z tohto dôvodu usúdil, že nemá význam sa pokúšať o ospravedlnenie Turecku, ale naopak sa pokúsi krajinu „potrestať“.

„Ukážeme Erdoganovi, že hrať sa s Izraelom sa nevypláca,“ cituje denník Liebermana, ktorý dodal: „Turecko by nás malo brať radšej s rešpektom a úctou.“

Ako reakciu na turecké kroky sa Izrael rozhodol napríklad nadviazať spoluprácu s dávnym rivalom Turecka, Arménskom a spolupracovať s krajinou napríklad na tom, aby bolo prenasledovanie arménskeho obyvateľstva v Turecku v roku 1915 medzinárodne uznané za genocídu, proti čomu tureckí predstavitelia už roky bojujú.

Izrael tiež pohrozil, že sa stretne s vedením kurdskej povstaleckej skupiny PKK operujúcej v Turecku, ktorú v krajine vnímajú ako teroristickú. Podľa Ynet News môže byť cieľom stretnutia poskytnúť Kurdom vojenskú pomoc, a to aj vo forme tréningu a dodávok vojenského materiálu.

Turecko v súčasnosti čelí napätiu vo vzťahoch aj so svojimi dvoma susedmi a tradičnými spojencami- Sýriou a Iránom. Krajina má zároveň druhú najväčšiu armádu v rámci NATO.

Ani v rámci Turecka nesúhlasia všetci s tureckou zahraničnou politikou a s tým, aký kurz nabrala. Tamojšia opozičná strana ju nazvala „fiaskom“.