Turecko hrozí zmrazením vzťahov s EÚ

„V prípade, že sa nepodarí dosiahnuť rozhodujúci prielom v rokovaniach (na Cypre) a predsedníctvo v EÚ prevezmú grécki Cyperčania, dôjde k reálnej kríze medzi Tureckom a Úniou,“ cituje denník Zaman vyhlásenia Atalay, ktoré zazneli na konci jeho návštevy severnej časti ostrova. Tá je okupovaná Tureckom.

Podpredseda tureckej vlády dodal: „V opačnom prípade zmrazíme naše vzťahy s EÚ. Spravili sme toto vyhlásenie, ako vláda sme spravili toto rozhodnutie. Naše vzťahy s EÚ sa náhle prerušia.“

Cyprus by sa mal podľa plánov stať prezidentskou krajinou EÚ v druhej polovici roku 2012. Doposiaľ Turecko v tejto súvislosti tvrdilo len toľko, že s cyperským predsedníctvom zmrazí vzťahy v prípade, že krajina, ktorú Turecko doposiaľ neuznalo, do toho času nevyrieši otázku rozdelenia ostrova. Ankara tiež dodala, že dúfa v odsúhlasenie podmienok na znovuzjednotenie oboch častí do konca tohto roka, aby sa tak na začiatku budúceho roka mohlo uskutočniť referendum.

V súčasnosti sa však zdá, že podmienky na takýto vývoj na politickom poli sa ešte zhoršili. Turecko len prednedávnom pohrozilo, že vyšle vojenské lode, aby Cypru zabránilo vo vykonávaní prieskumu a ťažby ropy a zemného plynu v takzvaných sporných vodách, ktoré si nárokuje aj medzinárodne neuznaná Severocyperská turecká republika.

Turecký minister zahraničných vecí Ahmet Davutoğlu v rozhovore pre CNN Türk v nedeľu (18. septembra) uviedol, že „grécki cyperčania“ sa snažia sabotovať rozhovory o znovu zjednotení tým, že pokračujú v ťažbe ropy. Dodal, že jeho obavy zdieľa aj Alexander Downer, špeciálny vyslanec generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna. O tejto téme preto plánuju diskutovať priamo so šéfom OSN počas Valného zhromaždenia, ktoré sa uskutoční 21. septembra. Davutoğlu tiež naznačil, že Nikózia by mohla počkať na ukončenie mierových rokovaní a potom ťažiť prírodné zdroje spolu s tureckými Cyperčanmi. Napokon dodal, že v prípade, ak grécki Cyperčania povedia, že si budú v regióne robiť, čo chcú, situácia sa bude uberať nie smerom zjednotenie, ale zachovanie rozdelenia ostrova.