Turecko má problém s Cyprom, Francúzskom aj Gréckom. Brusel chce za sprostredkovateľa

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell a turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Çavuşoğlu. [EPA-EFE/Fatih Aktas]

Európska únia má s Ankarou napäté vzťahy nielen pre tureckú ťažbu zemného plynu vo výlučnej ekonomickej zóne Cypru, ale aj pre Líbyu.

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Çavuşoğlu vyzval v pondelok (6. júna) Európsku úniu, aby bola „poctivým sprostredkovateľom“ v sporoch medzi Ankarou a členskými štátmi Únie, ako sú Cyprus, Francúzsko a Grécko.

Çavuşoğlu varoval, že ak Únia urobí rozhodnutia namierené proti Ankare, Turecko bude nútené prijať odvetné opatrenia.

„Chceme s EÚ spolupracovať. Ak však Únia prijme ďalšie rozhodnutia namierené proti Turecku, budeme ich nútení opätovať,” povedal Çavuşoğlu v Ankare na spoločnej tlačovej konferencii so šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom.

Borrell navštívil Turecko v čase zvýšeného napätia vo vzťahoch medzi Ankarou a Bruselom, ktoré spôsobil celý rad otázok. Spor má Turecko s Gréckom a Cyprom v otázke ťažby zemného plynu v oblasti východného Stredomoria. Problematický má byť aj jeho aktivita v Líbyi, pre ktorý je však rozdelená aj samotná Únia.

Únia uvalila na Turecko sankcie kvôli prieskumným vrtom pri Cypre

Ministri zahraničných vecí pozdržia plánovanú podporu Turecka v objeme 145,8 miliónov eur, zmrazili rokovania o leteckej preprave a žiadajú EIB aby preskúmala turecké pôžičky.

Problematická ťažba v Stredomorí

Ministri zahraničných vecí EÚ rozhodli o zavedení balíka sankcií voči Turecku za jeho ťažbu zemného plynu vo výlučnej ekonomickej zóne Cypru pred rokom. Sankcie potvrdila Rada aj v novembri a vo februári tohto roka sa na sankčný zoznam dostali dve osoby, ktorým Únia zakázala na svoje územie cestovať a zmrazila im majetky. Išlo o viceprezidenta a členom dozornej rady spoločnosti Turkish Petroleum Corporation a zástupcu riaditeľa prieskumného oddelenia tejto spoločnosti. Teraz by však mohli pribudnúť nové.

Turecká vláda má v strednej Európe najbližších spojencov v Budapešti

Krajiny V4 nie sú pre Turecko významným zdrojom investícii, no Ankara v nich vidí alternatívu k západným európskym krajinám. Nielenže Turecko podporujú v NATO a v EÚ, no voči režimu nie sú tak ostré.

Keďže Turecko neuznáva Cyprus, odmieta aj jeho výhradné právo na využívanie prírodných zdrojov v línii 370 km od pobrežia, ako to stanovujú medzinárodné námorné pravidlá OSN. Ani tie Ankara neratifikovala.

Ani tieto kroky však nepomohli a Nikózia, podporovaná Aténami, pokračovala vo výzvach európskych partnerov v snahe sankcie rozšíriť. Ankara má v oblasti dve vrtné lode a jedno prieskumné plavidlo.

Turecká vláda tvrdí že chráni svoje ekonomické záujmy, ako aj záujmy cyperských Turkov.

„Očakávame, že EÚ nebude súčasťou problému, ale účasťou jeho riešenia. Ak bude vo východnom Stredomorí alebo v otázke Cypru vystupovať ako poctivý sprostredkovateľ a nielen solidárne s členskými štátmi EÚ, tak prispeje k riešeniu,“ povedal turecký minister zahraničných vecí, čím mal podľa AFP na mysli spor ohľadom ťažby ropy a zemného plynu pri pobreží etnicky rozdeleného Cypru.

Líbyi rozdeľuje aj Úniu

S Bruselom má Ankara problematické vzťahy aj pre Líbyu. Ankara v krajine podporuje medzinárodne uznanú líbyjská Vládu národnej dohody (GNA), so sídlom v Tripolise, kam napriek embargu OSN posiela Turecko zbrane.

K líbyjskej opozícii na čele s generálom Khalifom Haftarom, ktorého podporuje okrem Ruska aj Egypt, či Spojené arabské emiráty, mal mať donedávna omnoho bližšie aj Paríž. Francúzsky prezident Macron len minulý týždeň stiahol podporu svojej krajiny rebelujúcemu generálovi, keďže ostatné európske štáty, na čele s Talianskom a Maltou, ostávali na strane GNA a dnes tvrdí, že Paríž bude v konflikte neutrálny.

Slovensko zvažuje vyslanie vojakov do troch európskych misií

Ministerstvo obrany navrhne parlamentu, aby potvrdilo plán vyslať slovenských príslušníkov na výcvikové misie do Mali a Stredoafrickej republiky. Novinkou by mohol byť aj príspevok do novej námornej misie Irini v Stredozemnom mori. Vyslanie siedmich jednotiek prisľúbilo už bývalé vedenie rezortu.

Minulý mesiac Francúzsko obvinilo Turecko, že obmedzovalo plavbu jednému z jeho plavidiel, ktoré sa zúčastňuje na misii NATO v Stredomorí. Macron vtedy turecké aktivity označil za „kriminálne“.

Únia však naďalej nie je spokojná s tureckým exportom zbraní do severoafrickej krajiny.

Borrell po stretnutí s Čavušoglom uviedol, že Turecko je pre EÚ kľúčovým partnerom, aj keď vzťahy medzi oboma subjektmi momentálne „neprechádzajú najlepším obdobím“, pričom vyzval na zintenzívnenie spolupráce a dialógu.

cyprus