Turecko možno zmení sporný paragraf

 

Krátka správa

Holandský poslanec Joost Lagendijk (Zelení) podľa agentúry Reuters počas nedávnej návštevy Istanbulu údajne vyhlásil: „Armáda vyvoláva spory s PKK (Kurdskými rebelmi). Dodáva jej to pocit moci a dôležitosti.“ Po tomto vyhlásení nasledovala žiadosť skupiny nacionalistických právnikov o vyšetrovanie, či je možné ho súdiť za urážku armády. Ide o rovnakú skupinu, ktorá iniciovala proces s Pamukom za jeho vyjadrenia o zločinoch, spáchaných v Turecku na Kurdoch a Arménoch.

Turecký minister zahraničných vecí Abdullah Gul 28. decembra 2005 pre televíziu NTV v reakcii na žiadosť obžalovať holandského europoslanca za jeho výroky o tureckej armáde vyhlásil: „Zdá sa, že ide o sériu systematických sťažností, o mentalitu, ktorá sa premyslene snaží vytvárať chaos.“

Paragraf 301 tureckého trestného zákonníka, ktorého cieľom je chrániť národné symboly a inštitúcie Turecka, už niekoľkokrát vyvolal kritiku doma i v zahraničí a tvrdenia, že obmedzuje slobodu prejavu tureckých občanov.

EÚ sa jasne vyjadrila, že podobné obmedzenia nebude tolerovať a mohli by ovplyvniť proces integrácie krajiny do Únie.

Abdullah Gul podľa agentúry AFP tiež naznačil, že vláda by mohla paragraf zmeniť, pretože zákony nie sú nemeniteľné, a „je možné ich novelizovať, ak je to potrebné“. „Nemôžme zasahovať do práce súdov, no môžeme monitorovať, či sa implementácia a interpretácia zákonov uberá smerom, akým Turecko chce.“ Dodal, že súdny proces proti europoslancovi, i predchádzajúce prípady, ako proces so známym spisovateľom Orhanom Pamukom vytvárajú negatívny obraz Turecka v zahraničí.