Turecko naberá v prístupovom snažení nový dych

Ali Babacan

Krátka správa

Uplynulý volebný rok v Turecku mal negatívny dopad na reformy orientované na EÚ, povedal hlavný vyjednávač Ali Babacan magazínu Kriter. Vláda sa preto bude snažiť dať prístupovému snaženiu nový dych. Rok 2007 bol “strateným rokom”, počas, ktorého prešla turecká demokracia “ťažkým testom” a parlament bol na dlhý čas vyradený z činnosti. Minister v rozhovore vyratúva ciele krajiny v prístupovej stratégii v roku 2008.

Voľby boli “skúškou”, ktorú Turecko muselo prejsť, aby získalo nového prezidenta a novú vládu. Táto infraštruktúra je pripravená pokračovať s novou vlnou reforiem, tvrdí Babacan a dodáva, že vláda sa do septembra minulého roku zišla 229 krát, aby diskutovala o ďalšom postupe v rokovaniach s EÚ a za posledných 5 mesiacov vyslala do Bruselu 19 delegácií.

Turecko by rado v tomto roku splnilo kritériá pre otvorenie deviatich kapitol, a mohlo by byť schopné otvoriť ďalších osem, keď už “nebude na stole otázka Cypru”, povedal minister.

Ankara okrem toho pripravuje revíziu ústavy a “jedného či dvoch článkov trestného zákona”. Babacan tiež magazínu povedal, že “všetky krajiny EÚ pozorne sledujú, čo robíme a veľmi ich zaujíma návrh ústavných zmien.”

Posťažoval sa, že nedostatočný pokrok v medzinárodne kontroverzných oblastiach ako je napríklad článok 301 tureckého trestného zákona (urážka tureckej národnej identity) vytvárajú nesprávny dojem, že Turecko poľavilo v reformách.

Babacan zdôraznil, že skôr odmietavý postoj francúzskeho prezidenta Sarkozyho a nemeckej kancelárky Merkelovej voči členstvu Turecka v EÚ, nemajú žiadny vplyv na snaženie Turecka, nakoľko “všetkých 27 krajín je za to, aby prístupové rokovania pokračovali”. Navyše vníma postoj francúzskeho prezidenta počas stretnutí a rýchly progres v rokovaniach v jednotlivých kapitolách za Nemeckého predsedníctva EÚ skôr ako pozitívne signály.

Turecká vláda podľa jeho slov nepripustí, aby sa uskutočnilo stretnutie Erdogan-Merkelová-Sarkozy, pokiaľ by sa na ňom mala znovu otvárať otázka prístupového procesu Turecka, resp. ak by jeho predmetom mala byť ponuka „alternatívny“ k plnému členstvu.