Turecko: Náboženské menšiny majú nádej na väčšiu slobodu

V sobotu, 15. augusta, sa pri obede stretol turecký premiér Erdogan, niektorí vládni ministri, a lídri gréckej ortodoxnej cirkvi, a malých náboženských komunít arménskej ortodoxnej, židovskej, sýrskej ortodoxnej a sýrskej katolíckej cirkvi.

Obed sa uskutočnil v čase, keď sa Ankara pokúša riešiť desaťročia trvajúce napätie s 12-miliónovou kurdskou menšinou. Erdogan, ktorý je moslimom, no stojí na čele krajiny, ktorá si doteraz strážila prísne sekulárny republikánsky charakter, hovoril počas obeda o širšom reformnom procese.

„Pre nás je teraz nevyhnutné prijať všetkých 71,5 milióna ľudí tohto národa s rešpektom a láskou.“ Zopakoval, že odmieta etnický nacionalizmus a jeho vláda si bude držať rovnaký odstup od všetkých náboženstiev.

„Existujú nedostatky v implementácii? Existujú. Spolu ich v tomto boji prekonáme. Verím, že táto demokratická iniciatíva zmení v tejto krajine mnoho vecí“, povedal podľa tureckého vydania CNN. Správy z médií potvrdil aj nemenovaný zdroj z prostredia patriarchátu.

„Veľmi priateľské stretnutie“

Erdogan a patriarcha Bartolomej, ktorý stojí na čele gréckej ortodoxnej cirkvi, potom odišli do chrámu Aya Yorgi, kde viedli súkromný rozhovor. Bolo to ich prvé osobné stretnutie od roku 2006. Patriarcha hovoril o obavách jeho náboženskej komunity.

Erdogan a Bartolomej navštívili aj bývalý sirotinec Buyukada, ktorý pred desiatimi rokmi turecké štátne orgány zhabali ortodoxnej nadácii. Európsky súd pre ľudské práva minulý rok rozhodol, že Turecko nemalo právo majetok skonfiškovať, vláda však zatiaľ rozhodnutie neimplementovala.

Bartolomej hovoril aj o zavretom ortodoxnom seminári, ktorý bol na ostrove Heybeli (po grécky Halki), Erdogan sa však k tejto otázke nevyjadril. „Veríme, že premiér hľadá spôsob, ako školu otvoriť. Existuje pohyb týmto smerom“, povedal predstaviteľ patriarchátu. „Bolo to veľmi pozitívne, priateľské stretnutie.“ K znovuotvoreniu seminára vyzývala aj EÚ, či americký prezident Obama. Turecko minulý mesiac naznačilo, že by mohlo byť pripravené ustúpiť. Pre EÚ je to neoficiálne test odhodlanosti väčšinovo moslimskej, no oficiálne sekulárnej krajiny, rešpektovať práva náboženských menšín.

Seminár bol zavretý ešte v roku 1971, počas napätia medzi Tureckom a Grécko okolo Cypru. Turecká vláda však vtedy zavrela aj ďalšie náboženské vzdelávacie inštitúcie, vrátane moslimských.

V Turecku žije dnes ešte asi 2 500 etnických Grékov, 60 000 Arménov, 20 000 Židov a asi 10 000 sýrskych kresťanov. Etnicita sa mieša s príslušnosťou k náboženským komunitám.

Stretnutie s náboženskými lídrami organizoval hlavný turecký vyjednávať pre EÚ Egemen Bagis.

EurActiv podľa Reuters