Turecko obmedzilo právomoci vojenských súdov

Minulý mesiac turecký parlament schválil návrh zákona, ktorý ruší právomoc vojenského súdu súdiť civilistu a súčasne umožňuje civilným súdom v čase mieru pojednávať o obvineniach, ktoré sa vzniesli proti členom ozbrojených síl. Prezident Abdullah Gül podpísal zákon včera, 8. júla.

Zmeny, ktoré legislatíva prináša, sú splnením ďalšieho z kritérií pre vstup krajiny do Európskej únie. Komisia od Turecka dlhšiu dobu požadovala, aby bola právomoc vojenských súdov oklieštená a aby sa ich jurisdikcia týkala len vojenského personálu a armádnych záležitostí, informoval turecký prezident prostredníctvom stanoviska, ktoré publikoval na svojom webe.

"Ak sa tieto reformy implementujú, bude prínosom, že právne zmeny odstránia obavy o disciplínu a právnu istotu z armádneho uhla pohľadu," konštatuje turecký prezident v stanovisku.

Tureckej armáde sa nový zákon nepáči. Tamojšie médiá citovali vysokopostaveného dôstojníka, podľa ktorého sú legislatívne zmeny  neústavné. Súčasne nový zákon označil za hrozbu, ktorá môže vyprovokovať stret medzi armádou a civilným súdnictvom.

Turecká armáda je v neustálom spore s vládnucou stranou AKP Recep Tayyip Erdogana. Dôvodom je, že premiér svoju ideológiu zakladá okrem iného aj na moslimskom vierovyznaní. Pre obavu o ohrozenie sekulárneho charakteru vlády v Turecku zvrhla tamojšia armáda od roku 1960 už štyri vlády.

Vláda upokojuje obavy armády. Jej podpredseda a hovorca Cemil Cicek vyhlásil, že nový zákon je "krokom k zdokonaleniu demokracie" v Turecku, ktoré ašpiruje na členstvo v EÚ. Dodal, že prezident Gül odporučil vláde, aby prijala niekoľko dodatkov k zákonu, ktoré utíšia kritiku zo strany armády. Okrem iného by sa medzi dodatkami mali nachádzať aj právne istoty pre vojenských zamestnancov.

Armáda na odporúčanie prezidenta zatiaľ nereagovala.

Nová legislatíva umožní civilným súdom súdiť členov ozbrojených síl, ktorí sú obvinení zo zločinov ako ohrozenie národnej bezpečnosti, porušenie ústavnosti, organizovanie ozbrojených skupín a pokus o zvrhnutie vlády.

Republikánska ľudová strana (CHP), ktorá je v opozícii a hlási sa k armádnej tradícii, oznámila, že nový zákon napadne na Ústavnom súde. Pre spravodajský kanál NTV to vyhlásil jej líder Mustafa Ozyurek.

EurActiv/Reuters