Turecko odstránilo ďalšiu prekážku na ceste k členstvu

Brusel už dlho tlačil na Ankaru, aby prijala legislatívu, ktorá by umožnila náboženským nadáciám získať späť majetok skonfiškovaný pred 30 rokmi – vrátene kostolov, školských budov a sirotincov. Prijatý zákon, ktorý ešte musí podpísať prezident Abdullah Gul, tiež umožní moslimským nadáciám prijímať dary zo zahraničia.

Komisár pre rozširovanie Olli Rehn krok privítal a zdôraznil, že bolo dôležité „zabezpečiť základné práva a slobody pre všetkých tureckých občanov“.

„Jeho implementácia bude testom pokroku Turecka k zabezpečeniu práv a slobôd“, povedal Rehn. Dodal však, že Komisia ešte musí text podrobne preštudovať.

Súhlas tureckého parlamentu prišiel len niekoľko dní po tom, ako ministri zahraničných vecí EÚ súhlasili s revidovaným Prístupový partnerstvom s Tureckom. Obsahuje hlavné podmienky členstva v EÚ, v ktorých je ochrana menšinových práv spomenutá ako jedna z krátkodobých priorít. Okrem toho sa v nej nachádza posilnenie demokracie a právneho štátu, ľudských, politických a sociálnych práv, ako aj ekonomické kritériá.

V decembri minulého roku otvorila Únia ďalšie dve rokovacie kapitoly s Tureckom – týkajú sa transeurópskych sietí (TEN) a ochrany spotrebiteľov a zdravia. Osem z 35 kapitol je však zmrazených od roku 2006, keďže Turecko odmieta otvoriť svoje prístavy a letiská lodiam a lietadlám z Cypru, a kapitoly sa nejakým spôsobom tejto témy dotýkajú.

Posledný Eurobarometer ukázal, že turecká podpora členstvu v EÚ trvalo klesá. Aj kvôli mnohým zdržaniam v rokovaniach a konfliktom už len 53% Turkov verí, že ich krajina bude profitovať z členstva, pričom na jar minulého roku to bolo ešte 63%.

Rokovania budú ešte zložitejšie počas Francúzskeho predsedníctva, ktoré nastúpi v druhej polovici roku 2008. Francúzsky prezident sa nijak netají odporom k tureckému plnému členstvu a verejná mienka je v tejto otázke väčšinovo na jeho strane.