Turecko oslobodilo Pamuka

 

Krátka správa

Turecké ministerstvo spravodlivosti podľa európskych médií odmietlo vydať rozsudok v procese proti najznámejšiemu tureckému spisovateľovi Orhanovi Pamukovi za údajnú urážku tureckej identity. Istanbulský súd na základe toho údajne rozhodol o zrušení procesu.

Súdny proces proti Pamukovi vznikol na základe rozhovoru pre švajčiarske noviny, v ktorom Pamuk povedal, že „v tejto krajine bol zavraždený milión Arménov a 30 000 Kurdov, no nikto okrem mňa sa neodvažuje o tom hovoriť.“ Bol obžalovaný podľa paragrafu 301 novelizovaného tureckého trestného zákonníka z „urážky turectva“ a hrozil mu trest odňatia slobody do troch rokov.

Pamukov proces bol krátko po začatí v decembri odročený, a zodpovednosť za prípad prešla na vládu. Po tom, čo turecké Ministerstvo spravodlivosti odmietlo vydať rozhodnutie o tom, či je prípad v súlade s novým trestným zákonníkom, schváleným počas príprav Ankary na začatie prístupových rokovaní s EÚ, prípad bol údajne uzavretý súdom v Istanbule. Ani súd, ani ministerstvo to však oficiálne nepotvrdili.

EÚ Pamukov prípad ostro odsúdila. Komisár pre rozširovanie Olli Rehn opakovane vyhlásil, že „to nie Orhan Pamuk bude súdený, […] ale Turecko,“ a označil proces za „lakmusový test“ záväzkov Turecka k svojim slobode prejavu a reformám, ktoré upevňujú vládu zákona a budú prospešné pre všetkých občanov Turecka.“

Olli Rehn uvítal aktuálny vývoj situácie a vyjadril nádej, že rozhodnutie o Pamukovom prípade „bude pozitívnym príkladom“ pre tých ostatných „novinárov, redaktorov, spisovateľov a akademikov, ktorým v dnešnom Turecku stále hrozia podobné tresty“. „Teraz je jasné, že Turecko musí adekvátne vyplniť diery v súčasnom trestnom zákonníku, ktoré nechávajú príliš veľa priestoru pre reštriktívne a neprimerané výklady, obmedzujúce slobodu prejavu,“ dodal komisár.

Podľa aktuálnej správy Amnesty International v Turecku prebieha približne 60 procesov proti žurnalistom, spisovateľom a ďalším intelektuálom, ktorí údajne porušili paragraf 301 revidovaného tureckého trestného zákonníka. Paragraf 301 zakazuje tureckým občanom urážať tureckú identitu, republiku, Národné zhromaždenie, vládu, súdy či armádu. Európska komisia Ankaru vyzvala, aby paragraf 301 zrevidovala, s výhradou, že vo svojej súčasnej podobe nezabezpečuje slobodu prejavu.

EÚ začala formálne prístupové rokovania s Tureckom 3. októbra 2005. Predpokladá sa, že potrvajú minimálne desať rokov.