Turecko plánuje podporiť export do Ruska v rozpore s európskymi záujmami

Krízu a ochladenie vzťahov medzi Európskou úniou a Ruskom vníma turecký minister financií Nihat Zeybekci ako „príležitosť“. Jeho zámer na posilnenie vývozu potravín do Ruskej Federácie rozhneval politikov v susednom Grécku, Európska komisia sa však zatiaľ k tureckým plánom nevyjadrila.

Od Turecka sa ako od kandidátskej krajiny očakáva zladenie zahraničnej politiky s európskou. Týka sa to najmä opatrení, ktoré únia ukladá na tretie krajiny. Srbsko v podobnej situácii oznámilo, že na naliehanie z Bruselu potravinové embargo nezneužije.

Srbský premiér Aleksandar Vučić povedal domácim médiám, že EÚ kandidátskej krajine poslala oficiálne varovanie. Rozhodol sa však s blokom zachovať solidaritu.

Tureckí politici ale naďalej rozvíjajú plány na posilnenie vývozu. Šéf rezortu poľnohospodárstva Mehdi Eker podľa denníku Financial Times oznámil, že pre export mliečnych a hydinových produktov hľadá systém, ktorý presiahne krátkodobé potreby.

„Je to stopercentná príležitosť. Rusko dokáže pohltiť všetko, čo vyrobíme,“ povedal Ahmet Özer z Tureckej obchodnej komory. „Nemáme energie ako Rusko, ale máme poľnohospodárstvo, vodu a pôdu,“ dodal.

Pred takýmto postupom varovala EÚ už 15. augusta po zasadnutí ministrov zahraničných vecí. Predstavitelia Komisie však spochybnili, že by kandidátom na vstup posielali list s varovaním.

Závery Rady EÚ sme tlmočili „štandardnými diplomatickými kanálmi,“ povedal hovorca eurokomisára pre rozšírenie Peter Stano.

„To čo sa stalo v prípade Srbska bola štandardná diplomatická komunikácia, kedy delegácia EÚ v Belehrade oznámila srbskému ministerstvu zahraničných vecí, čo Rada pre zahraničné veci dohodla vo svojich záveroch,“ zdôraznil.

Komisia to, ktoré štáty takto oslovila a ich reakcie, odmieta zverejniť.

„Ak sa Turecko zachová akoby nebolo súčasťou Západu a NATO a vyberie si cestu obohatenia, tak to jednoznačne spôsobí politické napätie,“ povedal pre Wall Street Journal bývalý diplomat Sinan Ülgen.