Turecko pred prezidentskými voľbami

Krátka správa

Odchádzajúci turecký prezident Ahmet Necdet Sezer neočakávane ponechal rozhodnutie o zložení novej vlády na svojho nástupcu. Erdogan sa vo štvrotk stretol s dosluhujúcim prezidentom, aby mu predložil zoznam mien členov novej vlády. Ako informoval média, ešte pred tým ako mu zoznam mien stihol ukázať, prezident povedal, že „bude vhodnejšie predložiť ho až novému prezidentovi“. Premiér označil prezidentov postup za zdvorilostný akt voči budúcemu prezidentovi. V minulosti dochádzalo k častným sporom medzi premiérom a prezidentom ohľadne vládnych nominácií. Erdogan odmietol zverejniť mená členov svojho nového kabinetu pokým nedostane oficiálny súhlas prezidentského úradu.

Erdoganova strana AKP jasne vyhrala júlové parlamentné voľby. Následne AKP opätovne nominovala kontroverzného ministra zahraničných vecí a praktizujúceho moslima Abdullaha Güla na post prezidenta. Turecký parlament pristúpi k prvému kolu volieb v pondelok 20. augusta, pričom má Gül značné šance byť aj zvolený. Mediá už začínajú špekulovať, kto ho nahradí na poste ministerstva zahraničia. Objavilo sa meno Ali Babacan, ktorý bol hlavným vyjdnávačom Turecka s Európskou úniou. Očakáva sa tiež, že sám Erdogan posilní svoju úlohu v zahraničnej politike.

Eurokomisár pre rozširovanie Olli Rehn vyzval Turecko, aby v nadchádzajúcich prezidentských voľbách hralo podľa pravidiel demokracie a právneho štátu. Povedal tiež, že EÚ nemá žiadny dôvod domnievať sa, že armáda alebo akákoľvek iná inštancia by mohla zasiahnuť do demokratického procesu v tureckom parlamente.

Gülovi kritici sa obávajú o zachovanie sekularizmu v Turecku. Svoje obavy vyjadrila aj armáda. Jej zástupcovia prehlásili, že sú odhodlaní brániť sekularizmus proti akejkoľvek domácej či zahraničnej hrozbe, no ubezpečili zároveň, že do volieb armáda nemieni nijako zasahovať. Najväčšia opozičná Ľudová republikánska strana už ohlásila, že bude voľby prezidenta bojkotovať.