Turecko varuje pred zmrazením vzťahov s cyperským predsedníctvom

Ostrov Cyprus je rozdelený od intervencie tureckej armády v roku 1974. Rokovania na pôde OSN medzi komunitou cyperských Grékov a Turkov však od svojej obnovy v roku 2008 stále výrazne nepokročili (viď Pozadie).

Turecký minister pre európske záležitosti, ktorý predtým zastával post hlavného vyjednávača pre vstup do EÚ, Egemen Bağış včera v rozhovore pre televíziu TGRT povedal: „Zmrazenie vzťahov s predsedníctvom EÚ, s gréckou stranou, je jedna možnosť.“

„So stranou cyperských Grékov aj tak nemáme žiadne vzťahy, neuznávame ich, takže nemáme žiadne väzby. Myslím, že to myslel minister zahraničia,“ snažil sa vysvetliť vyjadrenia ministra Ahmeta Davutoğlu.

Ten krátko predtým na tlačovej konferencii uviedol: „Ak bude gréckocyperská strana zdržiavať rokovania a v júli 2012 prevezme predsedníctvo v Európskej únii, nebude to znamenať len patovú situáciu na ostrove, ale tiež zablokovanie, bod mrazu vo vzťahoch Turecka a Európskej únie.“

Bağış dodal: „Budeme pokračovať v našich vzťahoch s Komisiou a ak sa strana cyperských Grékov bude snažiť zneužiť predsedníctvo a zablokovať nové kapitoly, tak nech.“

Cyperskí Gréci reprezentujú ostrov medzinárodne a v EÚ, pričom tvrdia, že Turecko sa nemôže pričleniť k Únii, kým sa nevyrieši rozdelenie ostrova.

Počas návštevy v tureckej časti ostrova pár dní predtým Davutoğlu uviedol, že chce ukončiť rozhovory o zjednotení Cypru do konca tohto roku, aby sav prvej polovici roku 2012 mohlo uskutočniť referendum a krajina sa predsedníctva ujala zjednotená.

Po Lisabonskej zmluve, ktorou sa v Bruseli zriadilo stále predsedníctvo Európskej rady, združujúcej hlavy členských krajín EÚ, a nový post vysokej predstaviteľky pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku, stratilo rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ časť zo svojho významu. Predsednícka krajina však stále môže výrazne ovplyvniť preberanú agendu.

Komisár pre rozšírenie Štefan Füle v reakcii na poznámky ministra zahraničia uviedol, že „nie je správny čas na takéto stanoviská“. Dodal, že je „správny čas urýchliť vzťahy Turecka a EÚ, reformný proces a rokovania o členstve“.

Na inej tlačovej konferencii Bağış použil opäť miernejší tón a požiadal Komisiu o podporu tureckých snáh. Turecko podľa neho nemôže byť „vylúčeným dieťaťom mesta EÚ“ a vyzval na „dialóg, solidaritu a úprimnosť“.

Füle medzitým opakoval žiadosť, aby kandidátska krajina naplnila podmienky Ankarskej dohody, čo je podľa neho kľúčový krok. Dodal, že po parlamentných voľbách v Turecku verí v pokrok v otázke zjednotenia Cypru.

Egemen Bağış mu v rýchlej reakcii pripomenul, že rovnako „Turecko očakáva od EÚ dodržať záväzky z 26. apríla“ o zmiernení sankcií voči severocyperskej republike.

(EurActiv/Reuters)