Turecko zadržalo opozičných politikov

Policajná razia v Diyarbakire. Zdroj: Yolculuk Gazette

V piatok ráno vtrhla turecká polícia do domov dvoch spolupredsedov opozičnej HDP – Selahattina Demirtaşa v Ankare, a Figen Yuksekdag v Diyarbakire, meste na Kurdmi obývanom juhovýchode krajiny.

Právnici HDP oznámili, že zadržaných bolo aj minimálne jedenásť poslancov strany. Policajné razie prebehli v mestách Van a Bingol na juhovýchode krajiny.

HDP je treťou najväčšou stranou v Turecku. V 550-členom parlamente má 59 mandátov. Poslanci majú pred policajným stíhaním imunitu. No imunita zástupcov prokurdskej HDP bola pred časom zrušená.

Turecká vláda obviňuje HDP z napojenia na militantnú Stranu kurdských pracujúcich (PKK), ktorá je v USA, EÚ i Turecku klasifikovaná ako teroristická organizácia.

Po tom, ako začalo po polnoci zatýkanie, sa podľa správ v Turecku začali objavovať problémy s prístupom k sociálnym médiám ako Twitter či Facebook, alebo aplikácii WhatsApp. Turecká vláda použila blokovanie sociálnych médií aj v minulosti.

Demirtaşa, považovaného za charizmatického lídra a označovaného aj ako „kurdský Obama“, a Yuksekdaga, vyšetrovala turecká polícia v súvislosti s viacerými prípadmi. Je to však ich prvé zadržanie.

Medzi ďalšími zadržanými sú poslanci Sirri Surreya Onder, ktorý bol v minulosti hlavným kontaktom s väzneným lídrom PKK Abdllahom Ocalanom, a šéf frakcie HDP v národnom parlamente, Idris Baluken. Strana vyzvala cez Twitter medzinárodné spoločenstvo, aby reagovalo na „puč Erdoganovho režimu“.

Zlé správy

Polícia tiež uskutočnila raziu na sídlo strany v Ankare. Televízne zábery ukazujú množstvo policajných áut a obrnených vozidiel, blokujúcich ulice pri sídle HDP.

Podľa agentúry Reuters sa k sídlu pokúsila dostať skupina demonštrantov, zastavila ich však polícia.

„Veľmi zlé správy z Turecka. Opäť. Teraz sú zadržaní členovia parlamentu z HDP“, vyhlásila cez Twitter poslankyňa EP Kati Piri (S&D), spravodajkyňa pre Turecko.

Výnimočný stav, útoky na médiá a opozíciu

V Turecku platí od neúspešného pokusu o prevrat výnimočný stav. Podľa kritikov ho vláda zneužíva na útoky voči opozícii.

V pondelok bolo zatknutých trinásť novinárov z opozičného denníka Cumhuriyet, perzekúcia nezávislých médií aj individuálnych novinárov vyvoláva medzinárodnú kritiku.

Na kurdskom juhovýchode krajiny je situácia napätá. Jednostranné prímerie, vyhlásené PKK, bolo prerušené ešte koncom minulého roka. HDP bráni práva kurdskej menšiny, a zastáva sa aj ďalších diskriminovaných skupín: žien, LGBT, či pracujúcich.

Strana odmieta obvinenia vlády, že je politickým frontom PKK a nedostatočne sa dištancuje o terorizmu.

Kritika Erdogana a jeho podporovateľov sa zameriava na spolupredsedu HDP, Demirtaşa. Je považovaný za jediného tureckého politiky, ktorý by mohol byť prezidentovým súperom. Demirtaş sa stavia najmä proti plánom zaviesť v Turecku prezidentský systém – podľa opozičného politiky by to viedlo k diktatúre.