Turecko zadržalo svojich generálov

foto: tureckí generáli

Jeden z doteraz najväčších zásahov proti sekularistickým ozbrojeným zložkám v Turecku len zvýšil obavy z možnej politickej krízy po tom, čo sa už v krajine vyostrili vzťahy medzi vládou a súdnou mocou.

Vplyvom zadržania musel veliteľ tureckých ozbrojených síl, generál Ilker Basbug, nečakane odsunúť svoju plánovanú cestu do Egypta, napísala štátna Anatolská tlačová agentúra.

Medzi ďalšími zadržanými sú podľa agentúry bývalý šéf leteckých síl Ibrahim Firtina, bývalý šéf námorných síl Ozden Ornek a bývalý šéf vojenského personálu Ergin Sayhun.

Na začiatku svojej oficiálnej návštevy v Madride turecký premiér Tayyip Erdogan potvrdil, že počas zásahu zadržali viac ako štyridsať ľudí.

Spravodajský kanál CNN-Turk toto číslo upresnil na 49, pričom 17 z nich údajne tvoria bývalí generáli, štyria sú slúžiaci admiráli, 27 zo zadržaných má hodnosť dôstojník a jeden je vojak.

Neisté trhy

V minulosti bolo zatýkanie v radoch armády nemysliteľné, no v posledných časoch sa ich právomoc vplyvom demokratických reforiem zameraných na zabezpečenie si členstva v EÚ zmenšila. Väčšina analytikov preto pochybuje, že by v súčasnom stave bola armáda schopná uskutočniť prevrat.

Podozrivých, ktorých zadržiavali v Ankare neskôr prepravili do Islanbulu na vypočutie kvôli ich údajnému zapojeniu sa v operácii „Sledgehammer“. Stalo sa tak po tom, čo polícia vykonala viacero záťahov v Istanbule, Ankare a na Izmire.

Podľa mediálnych zdrojov sa puč, ktorý armáda poprela, chystal už od roku 2003 a jedným z jeho cieľov bolo vyprovokovať napätú situáciu s Gréckom, s ktorým má krajina komplikované vzťahy. Armáda zároveň údajne plánovala umiestniť bomby v mešitách a múzeách v Istanbule, aby tak vyvolala chaos, ktorý by umožnil vojenský prevrat v krajine.

„Neviem, čo je výsledkom tohto všetkého, no po tom, čo bezpečnostné zložky ukončia tento proces, vyhodnotí situáciu súdna moc,“ povedal Erdogan počas tlačovej konferencie.

Turecké trhy na toto vyhlásenie reagovali oslabením líry o viac ako jeden percentuálny bod.

„Vláda je teraz zapletená do otvoreného a trpkého boja o moc so súdnictvom a armádou, čo zvyšuje riziko priamej konfrontácie, ktorá by vo veľkom poškodila politickú stabilitu,“ povedal Wolfgango Piccoli z Eurasia Group, vedúcej spoločnosti v oblasti poradenstva a výskumu politického rizika.

Hrozba referenda

Erdogan sa vyjadril, že v prípade ak sa mu nepodarí získať podporu parlamentu na potlačenie právomocí sudcov a žalobcov tak v tejto otázke zvolá referendum.

Strana AK, ktorá sa po prvý raz dostala k moci v roku 2002 ukočila desiatky rokov trvajúcu vládu sekularistov a v 550- člennom parlamente má dostatok hlasov na to, aby vyhlásenie referenda schválil.

„Súdny systém by mal byť objektívny a zároveň nezávislý,“ povedal Erdogan. Neuviedol však, v akom čase toto referendum prípadne plánuje.

Nasledujúci rok sa však v krajine konajú parlamentné voľby a Erdogan opakovane zamietol, že by sa uskutočnili skôr.

Kritici vlády sa vyjadrili, že zatýkanie a kauza Ergenekon vláda využila na prenasledovanie politických oponentov.