Turecko: Západ sa v prípade Gülena mýli

Turecko, vojenský prevrat

Fethullah Gülen žije v dobrovoľnom exile v USA, (zdroj. TASR/AP Photo/Selahattin Sevi)

Jedným z politikov, ktorí si poopravili názor na hnutie duchovného Fetullaha Gülena, je nemecký europoslanec Elmar Brok (CDU/EĽS). Po augustovej návšteve Turecka vyhlásil, že Gülenisti systematicky ovplyvňujú mladých ľudí už niekoľko dekád. „Čo sa týka situácie na jednotlivých ministerstvách, čísla sú omnoho vážnejšie, než sme predpokladali,“ uviedol Brok.

Júlový pokus o vojenský prevrat odsúdili aj opozičné turecké strany, čo upokojilo viacerých politikov v Európe. Podľa tureckých zdrojov čistky vo verejnej správe odzrkadľujú to, ako Gülen získava svojich prívržencov. Až do roku 2011 boli s prezidentom Recepom Tayyipom Erdoğanom spojencami. Preto je veľa Gülenistov v radoch vládnucej strany AKP.

Umiernený duchovný

Počas nedávnej konferencii v Bruseli na adresu exilového duchovného zaznelo aj to, že predstava o „umiernenom islamistovi“ nemôže byť ďalej od pravdy. Príkladom má byť Gülenov postoj k ženám alebo jeho vlastné tvrdenie, že sa rozpráva s prorokom Mohamedom.

O vydanie zo Spojených štátov požiadala turecká strana oficiálne až na konci augusta. Odvtedy túto požiadavku stihol Barackovi Obamovi osobne pripomenúť Erdoğan na stretnutí skupiny G20 v Číne. Do USA sa chystajú jednať ministri vnútra a spravodlivosti a tiež poslanecká skupina.

Turecko sa medzičasom pripravuje na súd s tisíckami občanov, ktorí sa údajne mali zapojiť do protivládneho sprisahania. Ešte predtým sa však delegácia ministra zahraničných vecí Çavuşoğlua stretla s generálnym tajomníkom Rady Európy Thorbjørnom Jaglandom.

Šéf medzinárodnej organizácie na ochranu ľudských práv už na začiatku augusta vyjadril pochopenie pre rozsiahle zatýkanie odporcov. Aj tentoraz skôr apeloval na to, aby boli dodržané právne postupy a jednotlivé prípady napokon neskončili na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu.

Nezvládnutý rozhovor

Slobodu médií na turecký spôsob si v pondelok vyskúšala redakcia nemeckého Deutsche Welle. Videorozhovor s ministrom mládeže a športu Akifom Çağatayom Kiliçom im zhabali zamestnanci jeho úradu. Minister odpovedal na otázky o júlovom pokuse o prevrat, následných perzekúciách odporov, ale aj o postavení žien v spoločnosti.

Michel Friedman, ktorý rozhovor s ministrom viedol, hovorí, že s niečím podobným sa nestretol ani v krajinách s diktatúrou. „Je to dôkazom, že sloboda médií je v Turecku veľmi obmedzená,“ povedal Friedman, „ak takto postupujú voči zahraničným médiám, sotva si môžeme predstaviť, ako ťažké to majú dnes tureckí novinári.“