Turecko žiada zrušenie víz

Obyvatelia Srbska, Čiernej Hory a Macedónska môžu podľa rozhodnutia EÚ voľne cestovať do krajín Únie od 19. decembra tohto roku. Únia to povolila napriek tomu, že ani jedna krajina nezačala do tých čias s Európskou Úniou rokovať o pristúpení. Minister zahraničných vecí Turecka Ahmet Davutoğlu toto rozhodnutie napriek tomu odobril, no dodal, že Únia by mohla rovnako postupovať voči viacerým krajinám Balkánu – menovite aj voči Albánsku a Bosne a Hercegovine. V oboch krajinách je pomerne silné moslimské zastúpenie.

Davutoğlu však povedal, že „neexistuje ospravedlnenie, prečo sa toto právo (zrušenie víz) neuplatnilo aj voči občanom Turecka, krajine, ktorá rokuje o členstve v EÚ už niekoľko rokov.“

„Chceme vedieť, aké technické požiadavky musíme splniť, aby sme mohli voľne navštevovať Schengenský región. Môžeme byť pripravení za jeden či dva mesiace a veríme, že Európska únia už potom nebude mať žiadne výhrady. Ak bude vízová povinnosť aj naďalej platiť, potom to budeme považovať za uplatňovanie dvojakého metra,“ cituje turecký Today´s Zaman tamojšieho ministra zahrančných vecí.

Podmienkou pre odstránenie vízovej povinnosti je najmä zavedenie biometrických pasov a podísanie dohody o návrate ilegálnych imigrantov späť do vlasti.

V pondelok 21. decembra krajina otvorila prístupovú kapitolu životného prostredia, jednu z najrozsiahlejších tém na prerokovanie. Turecko sa tak snaží o urýchlenie celého prístupového procesu, no podľa slov Davutoğlua ho brzdia aj politické prekážky. „Najviac blokované boli za svojich čias Veľká Británia a Španielsko. Pristúpenie do Európskej únie je výsledok politickej vôle. Keby Turecko nemalo rastúcu politickú moc, táto kapitola o životnom prostredí by sa neotvorila. Politická situácia v Turecku bude tlačiť na EÚ, aby svoje vzťahy voči krajine znovu zvážila. Európska únia bude s Tureckom alebo bez neho. Veľké krajiny budú musieť spraviť strategické rozhodnutie,“ cituje Today´s Zaman Davutoğluho stanovisko.