Turecko zmierovateľom v spore o karikatúry

 

Krátka správa

Európska únia požiadala Turecko, aby sa stalo sprostredkovateľom medzi Západom a islamským svetom v kríze, vyvolanej nedávnym zverejnením karikatúr proroka Mohameda v dánskych novinách. Rakúske predsedníctvo preto pozvalo tureckého ministra zahraničných vecí, aby sa zúčastnil plánovaného neformálneho stretnutia ministrov zahraničných vecí EÚ-25 v rakúskom Salzburgu 10.-11. marca 2006. Gul prednesie úvodný prejav na stretnutí, ktoré sa bude zaoberať dôsledkami zverejnenia karikatúr v niekoľkých novinách. Protesty na celom svete si už vyžiadali najmenej 45 ľudských životov (EurActiv.com, 31. január 2006).

„Témou, o ktorej sa bude diskutovať, je potreba dialógu medzi civilizáciami, regiónmi,“ vyhlásila hovorkyňa Rakúskeho predsedníctva. Gul sa 8. marca vo Viedni stretne aj s rakúskou ministerkou zahraničných vecí Ursulou Plassnik, komisárom pre rozširovanie Ollim Rehnom a fínskym ministrom zahraničných vecí Erkkim Tuomioja. Očakáva sa, že Gul podporí vytvorenie „Aliancie civilizácií“, iniciatívy, ktorú spustili lídri Turecka a Španielska v novembri 2005 (EurActiv.sk, 8. február 2006) po výzve generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana. Cieľom iniciatívy je prekonávať rozdiely a predsudky, ktoré potenciálne ohrozujú svetový mier. Výsledkom iniciatívy by malo byť koncom roka 2006 vydanie správy s odporúčaniami a praktický plán aktivít, vrátane založenia fondu na financovanie iniciatívy.

Turecko, sekulárny štát s prevažne moslimským obyvateľstvom, je kandidátskou krajinou na členstvo v EÚ. V poslednom období vzrástol záujem krajiny podieľať sa na vyriešení konfliktu na Strednom východe a ďalších sporov medzi západom a islamským svetom. Ankara minulý týždeň prijala návštevu lídrov palestínskeho Hamasu, ktorí sú stále na európskom zozname podozrivých teroristov.

„Po spore s karikatúrami svet lepšie pochopil význam Turecka, no mnohé kruhy v Turecku túto dôležitosť nechápu,“ vyhlásil nedávno Abdullah Gul podľa tureckého denníka Zaman. Obvinil kritikov návštevy Hamasu z „ignorancie voči sile svojej krajiny a jej histórii.“