Tureckých vojakov zadržali pre údajný pokus o atentát

Arinc zalarmoval políciu po tom, čo v okolí svojho domu niekoľko krát spozoroval autá s dôstojníkmi. Jeden z dôstojníkov sa po príchode policajtov údajne pokúsil prehltnúť kúsok papiera, na ktorom bola domáca adresa Arinca.

Armáda však vydala vyhlásenie, v ktorom tvrdí, že predmetom ich sledovania bol vojenský predstaviteľ, ktorý býva neďaleko Arinca a ktorého vyšetrujú pre únik informácií.

Dvoch zadržaných neskôr po prehľadaní ich domovov a pracoviska a následného zabavenia elektronických údajov prepustili po tom, čo sa nenašli žiadne podozrivé dôkazy. Podľa tureckých novín prehľadala polícia po prvý raz v histórii krajiny budovy armádneho vedenia. Prehľadaný úrad pritom patrí medzi najtajnejšie útvary armády.  

Generálny štáb neskôr vydal prehlásenie, kde uviedol, že pri zadržaní sa v podozrivom automobile nenachádzali žiadne zbrane ani munícia.

Zadržanie dôstojníkov opäť oživilo obavy z toho, že medzi vládnucou tureckou stranou AK, ktorá má svoje korene v politickom isláme, a armádou narastá napätie. Arinc je pritom silnou postavou v rámci strany AK a už viackrát sa dostal do stretu s generálmi.

Od roku 1960 turecká armáda, ktorá sa považuje za ochrancu sekulárneho systému v krajine, zvrhla štyri vlády.

Turecký premiér Tayyip Erdogan neskôr napätie medzi vládou a armádou poprel. O zmenšenie napätia pokúsil aj Arinc keď na tlačovej konferencii v Istanbule vyhlásil: „Súčasná situácia ešte neznamená, že sa jednalo o pokus o atentát. Možno ide o prehnané dohady.“

Už začiatkom tohto roku čelilo niekoľko ľudí vrátane vyslúžilých generálov, novinárov a profesorov obvineniam z pokusu o vládny prevrat. Žalobcovia tvrdia, že obvinení sú členmi sekularistickej a ultranacionalistickej siete Ergenekon, ktorá sa údajne snaží o vyprovokovanie vojenského prevratu.

Opozíční nacionalistickí politici stranu AK po incidente obvinili z toho, že sa snaží vyvolaním atmosféry strachu len získať sympatie verejnosti. Parlamentné voľby sa v krajine uskutočnia do júna 2011.