Arinc zalarmoval políciu po tom, čo v okolí svojho domu niekoľko krát spozoroval autá s dôstojníkmi. Jeden z dôstojníkov sa po príchode policajtov údajne pokúsil prehltnúť kúsok papiera, na ktorom bola domáca adresa Arinca.
Armáda však vydala vyhlásenie, v ktorom tvrdí, že predmetom ich sledovania bol vojenský predstaviteľ, ktorý býva neďaleko Arinca a ktorého vyšetrujú pre únik informácií.
Dvoch zadržaných neskôr po prehľadaní ich domovov a pracoviska a následného zabavenia elektronických údajov prepustili po tom, čo sa nenašli žiadne podozrivé dôkazy. Podľa tureckých novín prehľadala polícia po prvý raz v histórii krajiny budovy armádneho vedenia. Prehľadaný úrad pritom patrí medzi najtajnejšie útvary armády.
Generálny štáb neskôr vydal prehlásenie, kde uviedol, že pri zadržaní sa v podozrivom automobile nenachádzali žiadne zbrane ani munícia.
Zadržanie dôstojníkov opäť oživilo obavy z toho, že medzi vládnucou tureckou stranou AK, ktorá má svoje korene v politickom isláme, a armádou narastá napätie. Arinc je pritom silnou postavou v rámci strany AK a už viackrát sa dostal do stretu s generálmi.
Od roku 1960 turecká armáda, ktorá sa považuje za ochrancu sekulárneho systému v krajine, zvrhla štyri vlády.
Turecký premiér Tayyip Erdogan neskôr napätie medzi vládou a armádou poprel. O zmenšenie napätia pokúsil aj Arinc keď na tlačovej konferencii v Istanbule vyhlásil: „Súčasná situácia ešte neznamená, že sa jednalo o pokus o atentát. Možno ide o prehnané dohady.“
Už začiatkom tohto roku čelilo niekoľko ľudí vrátane vyslúžilých generálov, novinárov a profesorov obvineniam z pokusu o vládny prevrat. Žalobcovia tvrdia, že obvinení sú členmi sekularistickej a ultranacionalistickej siete Ergenekon, ktorá sa údajne snaží o vyprovokovanie vojenského prevratu.
Opozíční nacionalistickí politici stranu AK po incidente obvinili z toho, že sa snaží vyvolaním atmosféry strachu len získať sympatie verejnosti. Parlamentné voľby sa v krajine uskutočnia do júna 2011.