Tusk žiada migrantov, aby ostali doma

(zdroj: Európska rada)

Od utorka do dnešného dňa koordinoval predseda Európskej rady Donald Tusk názory juhovýchodnej Európy na riešenie migračnej krízy. Postupne navštívil Rakúsko, Slovinsko, Chorvátsko, Macedónsko, Grécko a Turecko.

Azda najviac pozornosti si získal včerajší Tuskov apel, aby ekonomickí migranti nechodili do Európy: „Neverte pašerákom, neriskujte svoje životy a peniaze. Je to zbytočné. Grécko ani žiadna iná krajina už nebudú tranzitnou krajinou. Schengenské pravidlá vstúpia znovu do platnosti.“ Dopredu tak naznačil, že Európska komisia dnes vydá cestovnú mapu na úplné obnovenie pravidiel na hraniciach.

Ešte predtým sa však Tusk výrazne postavil proti vylúčeniu Grécka zo Schengenu. Povedal, že únia sa musí vyvarovať jednostranných rozhodnutí, aj keď sú možno pochopiteľné z národného pohľadu. Európu k riešeniu bližšie neposunú.

„Vylúčenie Grécka zo Schengenu krízu neukončí a nie je ani nástrojom na jej riešenie. Grécko je súčasťou Schengenu, eurozóny a Európskej únie a tak to aj zostane,“ ubezpečil predseda ER vedľa stojaceho gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa.

Opakujúcim sa motívom Tuskových prejavov v hlavných mestách balkánskej trasy bola erózia dôvery a solidarity. Okrem dôrazu na koordináciu akcií na zvládnutie krízy hovoril aj o potrebe zvýšiť humanitárnu pomoc . S tým súviselo stredajšie rozhodnutie Európskej komisie poskytovať humanitárnu pomoc v rámci EÚ.

 

Čítajte viac: EÚ vyčleňuje humanitárnu pomoc. Pre seba

Tusk ostatné 2 dni strávil v Turecku. Najprv v Ankare rokoval s premiérom Ahmetom Davutoğluom a dnes sa stretol v Istanbule s prezidentom Recepom Erdoğanom.

Viacerí politici vnímajú akčný plán EÚ-Turecko ako kľúč k zmierneniu migračných tlakov na Európsku úniu. Pondelňajší summit za účasti hláv štátov EÚ a tureckých predstaviteľov má zhodnotiť ako dohoda, ktorá má úniu stáť 3 miliardy eur pomáha pri zvládaní krízy.

Donald Tusk už včera naznačil, že bude žiadať vytvorenie rozsiahleho a rýchleho mechanizmu pre návrat „ilegálnych migrantov“ (irregular migrants) späť do Turecka, čím by sa mal znefunkčniť pašerácky biznis model.