Uganda na pokraji humanitárnej krízy: Milión utečencov z Južného Sudánu

Až 62 percent z milióna johosudánskych utečencov v Ugande sú deti. FOTO: Twitter/World Vision

Kvôli pretrvávajúcemu konfliktu opustilo Južný Sudán už viac ako 1,9 milióna utečencov, ktorí dnes žijú prevažne v susedných krajinách.  Až milión z nich našlo do augusta útočisko v Ugande.

Vyše 62 percent juhosudánskych utečencov v Ugande predstavujú deti. Dopyt po potravinách vzhľadom na nízku produktívnu a ekonomickú silu týchto migrantov ale ovplyvňuje aj miestne pôvodné obyvateľstvo.

Práve Uganda dnes na africkom kontinente hostí najväčší počet utečencov. Vo svetovom meradle podľa OSN táto subsaharská krajina prichýlila v minulom roku najviac utečencov vôbec.

Milión utečencov, 300 tisíc obetí

Boj v častiach Južného Sudánu pretrváva napriek viacerým dohodám o prímerí. Ozbrojené sily rebelov v polovici augusta oznámili, že iba po týždni, čo ich vládne sily vytlačili zo svojho centra, severovýchodného mesta Pagak neďaleko Etiópskych hraníc, mesto znova obsadili.

Občianska vojna medzi vládou a opozíciou trvá v Južnom Sudáne vyše tri a pol roka. Mladá krajina, ktorá sa od Sudánu osamostatnila v roku 2011, ale dnes odhaduje, že sa počet obetí vojny na vlastnej pôde vyšplhal na viac ako 300 tisíc.

Obe strany sa podľa vyšetrovateľov Organizácie spojených národov v konflikte dopúšťajú vážneho porušovania práv voči civilistom, vrátane vrážd a znásilnení.

Narastajúca úloha medzinárodného spoločenstva

OSN včera oficiálne potvrdila, že počet utečencov z Južného Sudánu, ktorí utiekli do susednej Ugandy, dosiahol 1 milión. Ugandskí predstavitelia tvrdia, že sú zahltení prílevom migrantov, ktorí utekajú pred občianskou vojnou v ich domovskej krajine.

Podľa miestnych dnes Uganda potrebuje takmer dve miliardy dolárov na to, aby udržateľne podchytila a zvládla narastajúcu krízu.

Agentúra OSN pre utečencov naliehavo žiada medzinárodné spoločenstvo, aby sa situáciou zaoberalo a poskytlo nutnú humanitárnu pomoc.

Kríza, ktorá v tejto časti Afriky rastie, sa dotýka aj Európy, a to nielen z humanitárneho hľadiska. Utečenci zo subsaharskej Afriky tvoria po Sýrčanoch a Afgancoch najrozsiahlejšiu skupinu utečencov, ktorí cez Stredozemné more prichádzajú do Európy.

https://euractiv.sk/kratke-spravy/kratke-spravy/eu-zvysuje-pomoc-pre-sudan-a-juzny-sudan-kde-trpia-desattisice-utecencov/

Následky v miestnej komunite

Zníženie počtu potravín distribuovaných v rámci Svetového potravinového programu (WFP) významne zastihla aj komunitu v Ugande. Okrem utečencov sú ale znepokojení aj domáci, nakoľko nedostatok potravín zasiahol aj miestne trhy, čo spôsobuje infláciu ich cien. Napríklad cena maniokovej múky sa od decembra 2016 zvýšila dvojnásobne.

Uganda, ktorá sa rozprestiera na západných brehoch Nílu, už má skúsenosť s hosťovaním utečencov zo susedných krajín. Okrem súčasnej krízy poskytovala útočisko aj migrantom z Demokratickej republiky Kongo a Sudánu.

Od roku 2014 je krajina svedkom aj nepretržitého prílivu utečencov od svojho severného suseda, z Južného Sudánu. Od júna 2017 registruje Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov v Ugande viac ako 950 000 utečencov z tejto krajiny, pričom až 82 percent z nich tvoria ženy a deti, ktoré sa presídlili do osád na ugandskom vidieku.

Denne tak podľa Úradu prichádza z Južného Sudánu do Ugandy približne 1 800 utečencov.

Základ pomoci: potraviny

Podľa humanitárnej organizácie World Vision, ktorá v krajine pôsobí, spôsobujú najväčšie problémy jednak nedostatok základných potravín, a jednak ich privysoká cena, ktorá je spôsobená práve navýšením počtu obyvateľov v krajine.

Väčšina utečencov je podľa prieskumu organizácie závislá na dodávkach potravín. 58 percent z nich totiž nie je ekonomicky aktívnych a 24 percent sa živí poľnohospodárstvom na pôde, ktorú si prenajíma od domácich.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/najviac-humanitarnej-pomoci-pojde-do-afriky-020565/

Justin Byworth, výkonný riaditeľ organizácie World Vision označil Ugandu za príklad , ktorý by mal v migračnej kríze „viesť svet“. Varoval však, že bez pomoci Európskej únie sa situácia rýchlo vymaní spod kontroly.

„Uganda poskytovala rodinám utečencov pozemky, aby mohli stavať domy a starať sa o vlastné farmy. EÚ a jej členské štáty ale ďalej nesmú čakať, kým Uganda dosiahne zlomový bod. (Únia) Musí zintenzívniť pomoc a zvýšiť dlhodobé zdroje na podporu utečencov a komunít, v ktorých sa nachádzajú,“ uviedol Byworth.

Podľa Bywortha, ale aj mnohých ďalších, je možné urobiť omnoho viac preto, aby sa v Ugande  predišlo nenávratnému stavu.