Ugandské zákony proti homosexuálom pobúrili Európu

Prezident Ugandy Yoweri Museveni 24. februára podpísal zákon, ktorý za "zvýšenú homosexualitu" ukladá doživotný trest. Už pri jeho podpise avizoval, že sa medzinárodnému tlaku nepodriadi.

„Ak s nami nebude západ spolupracovať kvôli homosexuálom, budeme tu mať dosť miesta len pre seba,“ vyhlásil Musaveni.

V pôvodnom návrhu zákona sa homosexualita mala trestala smrťou.

Teraz je trestná je najmä "recidíva" homosexuálov a osôb nakazených chorobou AIDS. Podľa nového zákona je dokonca povinné homosexuálov nahlasovať.

Deň po prijatí novej legislatívy vyšiel v bulvárnej tlači článok o „top 200“ gayoch.

Zákony proti homosexuálom okamžite vyvolali rozruch v mnohých krajinách. Ohrozujú však aj vyplácanie rozvojovej pomoci od medzinárodných inštitúcií.

Bezprostredné reakcie vo svete               

Americký minister zahraničných vecí John Kerry ešte v pondelok v reakcii na nový zákon uviedol, že Spojené štáty prehodnotia svoj vzťah k Ugande, vrátene asistenčných programov. USA sú pre Ugandu jedným z hlavných darcov.

„Spojené štáty za fiškálny rok 2014 poskytnú formou bilaterálnej pomoci viac ako 485 miliónov dolárov,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Jennifer Psaki pre AFP.

Kerry označil zákon za „otrasný“ a prirovnal ho k rasovému zákonodarstvu voči židom v Nemecku a černochom v Južnej Afrike.

Vo štvrtok  sa ku kritike pridala aj Svetová banka, ktorá odložila 90 miliónovú pôžičku krajine. Banka sa paradoxne zvyčajne vyhýba zasahovaniu do politických problémov.

Európsky hnev

Spomedzi európskych štátov už niektoré (Nórsko, Dánsko) svoje programy podpory bývalej britskej kolónii pozastavili.

Holandsko zmrazilo svoju každoročnú pomoc ugandskému súdnemu systému vo výške 7 miliónov eur. Haag si ale ponechal podporu sociálnych programov, aby netrestal bežných občanov krajiny.

O podobnom postupe uvažujú aj v iných európskych krajinách, ale zastaviť pomoc krajine, ktorá na nej do značnej miery závisí, nie je ľahké.

Uganda patrí medzi najmenej rozvinuté krajiny na svete. S 2,3 miliardami eur rozvojovej pomoci patrí táto bývalá kolónia medzi najväčších príjemcov medzinárodnej podpory.

„Francúzsko nie je nutne v prospech dočasného pozastavenia pomoci, pretože to zvyčajne priamo postihuje ľudí,“ vysvetľuje poradca francúzskeho ministerstva zahraničia.

Na rozdiel od Dánska, Nórska a Holandska je však francúzska vláda skromným darcom bilaterálnej pomoci Ugande, keď jej príspevok nedosahuje ani milión eur.

Na európskej úrovni vznieslo otázku zachovania podpory ako prvé Holandsko. V únii v súčasnosti o téme prebiehajú konzultácie medzi diplomatickými misiami členských štátov EÚ.

Európska únia nateraz neuvažuje, že by Ugandu potrestala zastavením svojej pomoci, zdôraznil európsky diplomat.

Hoci sa niektoré krajiny snažia presadiť sankcie, iní dúfajú, že obmäkčia ugandského prezidenta a na blížiacom sa summite EÚ – Afrika (3. apríla) a patovú situáciu prelomia.

EÚ je hlavným prispievateľom na rozvojovú pomoc v Ugande. Prostredníctvom rôznym programov tam každoročne investuje 460 miliónov eur.

„Európska únia kvôli porušovaniu ľudských práv pozastavila pomoc vláde,“ povedal bruselský diplomat, no dodal, že „sociálne programy, ktoré priamo prospievajú ľuďom ostanú zachované.“

Členské štáty v najbližších dňoch očakávajú prijatie spoločného vyhlásenia, ktoré by zákony proti homosexuálom odsúdilo.

Podľa mimovládnych organizácií nemajú v tomto prípade sankcie zmysel. Oxfam uvádza, že poskytuje programy pomoci až v 30-tich afrických krajinách, ktoré majú diskriminačné zákony voči gay komunite.

„Naša práca spočíva v presadzovaní zmeny týchto zákonov,“ vyhlásil Oxfam.