Ukrajina zažíva búrlivú prezidentskú kampaň. Nový prieskum naznačuje víťazstvo antisystémového komika

Aktivistka pred volebnou centrálou Volodymyra Zeleňského s transparentom vyzývajúcim na debaty medzi kandidátmi. [EPA-EFE/Sergej Karčenko]

Týždeň pred druhým kolom má pred sebou viac práce Petro Porošenko. Do kampane vstúpil aj Emmanuel Macron, ktorý favorita volieb pozval na návštevu do Elyzejského paláca. So Zeleňskijm sa stretne tri hodiny pred oficiálnym stretnutím s Porošenkom.

Dvaja rivali v ukrajinských prezidentských voľbách svoju kampaň preniesli do európskych hlavných miest. Komika Volodymyra Zeleňského aj súčasného prezidenta Petra Porošenka dnes (12. apríla) príjme francúzsky prezident Emmanuel Macron. Porošenko sa okrem Macrona v Berlíne stretne aj s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Kým sa Európska únia pomaly pripravuje na májové voľby do europarlamentu, na Ukrajine sa už naplno rozbehla kampaň pred druhým kolom prezidentských volieb, v ktorom sa stretnú antisystémový komik Volodymyr Zeleňskij a úradujúci prezident Petro Porošenko.

Necelý týždeň pred voľbami má pred sebou viac práce Petro Porošenko, ktorému včera (11. apríla) publikovaný prieskum agentúry Rating predpokladá volebný zisk 29 percent, zatiaľ čo Zeleňskij, známy hlavne z televízneho seriálu, mieri na viac ako 70 percent.

Pomerne búrlivá kampaň na domácej pôde sa tento týždeň preliala aj do európskych metropol. Petro Porošenko dnes ráno (12. apríla) priletel do Berlína, kde sa stretol s kancelárkou Angelou Merkelovou a novo šéfkou CDU Annegret Kramp-Karrenbauerovou.

Následne zamieril do Paríža, kde ho podvečer príjme prezident Emmanuel Macron. Porošenka však pravdepodobne nepoteší, že Macron sa dnes v Elyzejskom paláci stretol aj s jeho rivalom Zeleňskijm. Analytici hovoria o snahe oboch mužov legitimizovať sa v očiach ukrajinských voličov.

Návštevou u Macrona Zeleňskij nemá čo stratiť

Zeleňskému môže návšteva v Elyzejskom paláci pomôcť v snahe ukázať sa ako rešpektovaný člen medzinárodnej komunity. Zeleňskij navyše Macrona v kampani označil za svoj vzor. Naopak v tábore Petra Porošenka nie sú z Macronovho kroku nadšení. „Je to nepríjemná a divná situácia,“ povedal vysokopostavený zdroj z prostredia ukrajinskej diplomacie pre agentúru AFP.

Rozhodnutie pozvať favorita volieb je poďľa analytikov motivované práve Zeleňského vysokými volebnými preferenciami. „Francúzsko si je vedomé smerovania, ktorým sa krajina vydáva, a preto chce urobiť prvý krok,“ povedal Leonid Nitra z Centra novej Európy.

Francúzsko je súčasťou takzvaného Normandského formátu, ktorý mimo krajinu galského kohúta zahŕňa Nemecko, Ukrajinu a Rusko. Zeleňskij navrhol do mierového procesu  v ukrajinskom konflikte zapojiť aj Spojené štáty a Spojené kráľovstvo.

Podľa Nitru Zeleňskij návštevou u Macrona nemá čo stratiť. „Vymeniť si pozdravy je pomerne jednoduché. Zeleňskij vie ako na to,“ skonštatoval.

Porošenkova návšteva v Berlíne a Paríži má podľa jeho slov pracovný charakter a je „kľúčová pre bezpečnosť ukrajinského národa.“ S prezidentom Macronom sa ukrajinský líder stretne iba tri hodiny po Zeleňskom.

Politika nie je reality šou

Hoci Petro Porošenko získal v prvom kole iba 16,15 percenta hlasov, po vyhlásení výsledkov si musel vydýchnuť. Predvolebné prieskumy totiž do druhého kola spolu so Zeleňskijm posielali Juliu Tymošenkovú. V kampani sa úradujúci prezident zameral na delegitimizáciu svojho protivníka.

„Môj protivník sa voľby snaží zmeniť na šou, čo sa mnohým ľudom môže páčiť,“ priznal Porošenko. „Politika však nie je televízna šou ani počítačová hra. Po 21. apríli sa nový prezident ocitne sám, bez objektívov a smartfónov, zoči voči skúseným a nekompromisným nepriateľom“ dodal.

Ukrajincov v prvom kole prezidentských volieb najviac presvedčil antisystémový komik

V prvom kole sa okrem Zeleňského presadil aj súčasný prezident. Petrovi Porošenkovi sa v posledných týždňoch kampane podarilo preskočiť pôvodne favorizovanú Júliu Tymošenkovú. Druhé kolo volieb je naplánované o tri týždne.

Porošenkov opis Zeleňského kampane pritom nie je ďaleko od pravdy. Komik známy z televízneho seriálu Služobník ľudu, kde stvárnil učiteľa, ktorý sa zhodou okolností stane ukrajinským prezidentom, kampaň postavil na nedôvere v tradičných politikov, vyhýbal sa debatám a úradujúceho prezidenta nazval alkoholikom a narkomanom. Kampaň vedie aj na sociálnych médiách, kde sa prezentuje videami, na ktorých pláva kraul či cvičí na hrazde.

Okrem teatrálnych roztržiek medzi kandidátmi sa objavili aj vážnejšie incidenty. 9. apríla sa podporovatelia jedného a druhého tábora pobili pred Zeleňského centrálou v Kyjeve.

Jediná debata bude na štadióne

Samostatnou témou kampane sú televízne debaty, ktorým sa Zeleňskij pred prvým kolom dlho vyhýbal. Pred druhým kolom sľúbil účasť v dvoch debatách, dlho však nebolo isté či sa zúčastní aspoň jednej.

Minulý týždeň napokon vydal prepracované video na Facebooku, v ktorom Porošenka vyzval na debatu, ale iba v prípade, že sa uskutoční na Národnom olympijskom štadióne za účasti novinárov a všetkých televízií. Od Porošenka ešte predtým žiadal drogový test, čo prezident následne splnil v testovacom zariadení na Národnom štadióne.

Do debaty Zeleňskij žiadal zapojiť aj Juliu Tymošenkovú, ktorá mala zabezpečiť férové pravidlá. Bývalá predsedníčka vlády vo vlastnom videu účasť odmietla. Zeleňskij dal Porošenkovi 24 hodín na reakciu. Prezident v odpovedi zdôraznil, že „debata nie je šou, ale seriózna diskusia o smerovaní krajiny, jej hodnotách a prioritách.“ Napokon ale s debatou na štadióne súhlasil.

Na dátume sa rivali zatiaľ nezhodli. Na stole je 14. a 19. apríl.

Kampaň z ruských peňazí?

Zeleňského politické názory nie sú jasné a záhadou ostáva aj jeho program. V kampani sľúbil boj s korupciou a presadenie „požadovaných reforiem“. Rozhovory s novinármi väčšinou odmietal a spoliehal sa vystúpenia na zjazdoch. Kvôli jeho antipolitickým tendenciám ho niektorí novinári prirovnávali k Hnutiu piatich hviezd v Taliansku alebo k Donaldovi Trumpovi. Sám seba však Zeleňskij označuje za centristu. „Páči sa mi Macron,“ povedal.

Nejasný ostáva aj jeho vzťah k Rusku, čo je kvôli konfliktu na Donbase jeden z kľúčových bodov kampane. Porošenko o Zeleňskom hovorí ako o „príliš neskúsenom“. Zeleňskij takéto tvrdenie odmieta a po prvom kole vyhlásil, že prinúti Moskvu, aby nielen vrátila Krym a odišla z východnej Ukrajiny, ale aj aby zaplatila reparácie.

Zeleňskij kampaň postavil na boji proti korupcii, hoci sa objavili podozrenia o jeho vlastnom zapojení do korupčných škandálov. Nedávno na povrch vyplávali správy o financovaní jeho kampane z ruských peňazí.

Rodným jazykom herca a podnikateľa je ruština, čo mu mohlo pomôcť k hlasom vo východnej časti krajiny.