Ukrajina žiada príchod jednotiek OSN

Rada bezpečnosti OSN (zdroj: Benjamin Vander Steen/Flickr)

Na dodržiavanie prímeria na Ukrajine by mohla dohliadnuť mierová misia OSN. Včera neskoro večer sa na tom zhodli zástupcovia ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany.

„Pre nás by bola najlepším formátom policajná misia Európskej únie,“ povedal prezident Petro Porošenko. Možnosť, že by na Ukrajinu prišli modré prilby OSN, už údajne prediskutoval so všetkými stranami minulotýždňovej dohody z Minsku.

Kyjevská vláda sa snaží využiť, že Bezpečnostná rada OSN v utorok jednohlasne schválila rezolúciu, ktorá podporila závery minského rokovania. Návrh rezolúcie pripravilo Rusko.  Americká veľvyslankyňa pri OSN Samantha Powerová to označila za iróniu.

„Rusko podpisuje dohody a potom robí všetko, čo je v jeho silách, aby ich podkopalo. Rusko presadzuje suverenitu štátov a potom sa chová, akoby hranice susedov neexistovali,“ povedala zástupkyňa USA.

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová na neformálnom stretnutí ministrov obrany v Rige uviedla, že vývoj v okolí mesta Debaľceve je „jasným porušením“ prímeria.

Vlády napriek tomu veria, že zmluva Minsk II „ešte nie je mŕtva“. V rovnakom duchu sa už vyjadrila nemecká aj americká administratíva. Hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Jen Psakiová tvrdí, že na implementáciu  dohody je potrebný ešte nejaký čas.

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov taktiež vyjadril znepokojenie z udalostí, ktoré majú za cieľ zmeniť status quo z 15. februára. Ruský minister zároveň opätovne kritizoval Washington za nekonštruktívnu politiku.

Rebeli nesúhlasia

Predstavitelia separatistov na východe Ukrajiny príchod mierových jednotiek OSN odmietajú. Podľa nich by práve toto znamenalo faktické porušenie dohody o zastavení paľby.

„Máme k tomu veľmi negatívne stanovisko. V tejto otázke sme pripravení osloviť aj hlavy štátov, ktoré dohliadajú na to, aby Ukrajina plnila svoje záväzky,“ povedal vysoký predstaviteľ rebelov Denis Pušilin ruskej agentúre RIA.

Velenie ukrajinskej armády oznámilo, že posledné dni pred stiahnutím vojsk z okolia Debaľceve stratili 22 vojakov, vyše 150 je ranených. Na ich kapituláciu v utorok vyzval aj ruský prezident Vladimir Putin.

Na návšteve u Viktora Orbána v Budapešti tiež povedal, že podľa jeho informácií ukrajinské jednotky získali zbrane od Západu.