UNHCR: Kvôli ukrajinskej kríze prišlo o domov 10 tisíc ľudí

Vnútorné vysídlenie na Ukrajine presiahlo 10 tisíc ľudí a stále stúpa, vyhlásil hovorca Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) Adrien Edwards. Podľa dostupných údajov začala nedobrovoľná migrácia už pred konaním referenda o samostatnosti a pripojení k Rusku na Kryme.

„Medzi dôvodmi, ktoré vysídlenci uvádzajú, sú buď priame vyhrážky násilím, alebo strach z neistoty a prenasledovania. Niektorí tvrdia, že sa im vyhrážali cez telefón, na sociálnych sieťach alebo si výhražné správy našli na svojom pozemku,“ spresnil hovorca.

Utečenci sa v rámci krajiny presúvajú z južných a východných regiónov do stredných a západných. Medzi nimi sú aj však takí, ktorí sa museli presunúť dvakrát – z Krymského polostrova do separatistických regiónov na východných hraniciach a odtiaľ inam.

UNCHR uvádza, že útek z domova postihol najmä Tatárov. Ostatné etniká sú však zastúpené proporcionálne a presúvali sa aj ruské a zmiešané rodiny. Až tretinu utečencov tvoria deti.

O azylantov sa najčastejšie starajú orgány miestnej samosprávy a komunitné organizácie, ktoré im poskytujú aj prístrešie. UNHCR varuje, že ich kapacity sa môžu rýchlo vyčerpať. Vysídlenci často krát nemajú prístup k sociálnym službám alebo na trh práce.

Úrad komisára pre utečencov doteraz poskytol právnu pomoc a integračné granty 150 rodinám, 2000 osobám venoval finančnú hotovosť a pre 50 rodín zabezpečil nové bývanie.

Vysoká komisárka pre utečencov Navi Pillayová o „alarmujúcom“ stave ľudských práv na východe Ukrajiny informovala už minulý týždeň. Hlavnú zodpovednosť podľa nej nesú protivládne jednotky.

Organizácia spojených národov o násilných činoch voči civilistom informovala v správe, kde sa spomínajú príklady cieleného zabíjania, únosov, mučenia, zastrašovania či sexuálneho násilia. OSN má v oblasti 34-člennú monitorovaciu misiu.