Únia a jej členské štáty hľadajú spôsob, ako pomôcť svojim afganským zamestnancom

Prevoz z Afganistanu organizujú aj ďalšie krajiny, medzi nimi aj Spojené kráľovstvo. [EPA-EFE/MOD/Crown Copyright Handout]

Krajiny organizujú prevozy bývalý zamestnancov a spolupracovníkov, ale aj vlastných občanov. Do Afganistanu odletí aj slovenský vládny špeciál.

Európska únia spolupracuje s vládami svojich členských krajín pri hľadaní riešení presunu miestnych afganských zamestnancov diplomatických misií a ich rodín na bezpečné miesto. V pondelok (16. augusta) to podľa agentúry Reuters uviedol Peter Stano, hovorca šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella.

Stano dodal, že ide o mimoriadne naliehavú situáciu, ktorú Európska komisia berie veľmi vážne.

K situácii v Afganistane by sa v pondelok poobede v Bruseli mali vyjadriť aj veľvyslanci členských krajín EÚ. Cieľom ich stretnutia je nájsť spoločný postoj v otázke evakuácie a pomoci pre Afgancov, ktorí spolupracovali s diplomatickými misiami či vojenskými jednotkami štátov EÚ.

Stano na Twitteri potvrdil, že 25 členských krajín EÚ a 40 ďalších štátov požaduje zaistenie bezpečného odchodu z Afganistanu nielen pre občanov cudzích krajín, ale aj pre Afgancov, ktorí si želajú odísť z krajiny.

Taliban v Afganistane postupuje. Európske štáty trvajú na deportáciách migrantov

Šesť európskych krajín vyzvalo Európsku komisiu, aby im napriek zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácii v Afganistane umožnila pokračovať v nútených návratoch afganských migrantov. Holandsko a Nemecko svoj názor neskôr zmenili.

Agentúra Reuters pripomenula, že Európska komisia z bezpečnostných dôvodov nezverejňuje údaje o počte a identite svojho miestneho afganského personálu.

Militanti radikálneho islamistického hnutia Taliban vstúpili v nedeľu (15. augusta) bez odporu aj do afganskej metropoly Kábul, ovládajú už všetky provincie v Afganistane a chystajú sa oznámiť zloženie novej vlády.

Slovenský špeciál

Vyslanie slovenského vojenského špeciálu do Afganistanu pre potreby evakuácie občanov Slovenskej republiky, ako aj Afgancov spolupracujúcich so slovenskými orgánmi chystá aj slovenská vláda. Na sociálnej sieti o tom informoval premiér Eduard Heger (OĽANO), ako aj šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) a minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).

Premiér uviedol, že situácia v Afganistane je vážna, ocenil koordináciu rezortov zahraničných vecí a obrany.

„Spoločne pripravujeme vyslanie slovenského špeciálu do Afganistanu. Situácia si vyžaduje rýchlu reakciu, aby sme včas pomohli tým, ktorých životy sú ohrozené. Bezpečnosť občanov je našou prioritou,“ vyhlásil premiér.