Únia vyhrala súboj s Čínou o nerastné suroviny na pôde WTO

Svetová obchodná organizácia (WTO) v pondelok (30.1.) rozhodla v prospech Európskej únie, Spojených štátov a Mexika v spore s Čínou pre jej obmedzovanie vývozu viacerých citlivých nerastných surovín, ktorý sa tiahol od roku 2009.

WTO rozhodovala v spore s označením  DS395 už minulý rok, keď nižší tribunál organizácie dal za pravdu Európe a americkým krajinám. Krajiny sa sťažovali, že obmedzovanie vývozu deviatich strategických surovín z Číny, ako sú koks, bauxit, zinok a suroviny s obsahom magnézia, fosforu a kremíka, zvyšuje ceny a zvýhodňuje čínskych producentov. Taktiež argumentovali, že to zahraničné firmy nútilo k tomu, aby sa v Číne usadili.

Niektoré z uvedených surovín sa totiž ťažia predovšetkým v Číne, pričom sú kľúčové v chemickom, oceliarskom, automobilovom, elektronickom, farmaceutickom priemysle a ďalších odvetviach.

Podľa vyjadrenia Európskej komisie dosahoval dovoz surovín, ktorých sa prípad týkal, na európsky trh ročne výšku 1 miliardy eur.

Čína sa naopak obhajovala, že obmedzenia zaviedla na ochranu životného prostredia a zdravia svojho obyvateľstva, a proti minuloročnému rozhodnutiu sa odvolala. Odvolací panel však opäť potvrdil oprávnenosť sťažnosti EÚ, USA a Mexika, ku ktorým sa pridali aj ďalšie krajiny ako Saudská Arábia, India, Turecko, Japonsko a Brazília.

Súčasťou tohto rozhodnutia nebol konflikt, ktorý sa týka vzácnych zemín.
Čínske ministerstvo obchodu uviedlo, že „hlboko ľutuje“ rozhodnutie odvolacieho orgánu WTO, a hoci trvá na tom, že konalo legitímne, podriadi sa rozhodnutiu.

„Dnešná správa znamená obrovské víťazstvo pre Spojené štáty, obzvlášť pre amerických výrobcov a zamestnancov,“ povedal obchodný splnomocnenec USA Ron Kirk.

EÚ sa teší

Podľa komisára EÚ pre obchod Karel De Guchta rozhodnutie prinúti Čínu odstrániť obmedzenia vývozu pre suroviny uvedené v tomto rozhodnutí i pre vzácne zeminy.

„Toto konečné rozhodnutie WTO je obrovským úspechom úsilia Bruselu zabezpečiť európskemu priemyslu adekvátny prístup ku kľúčovým nerastným surovinám,“ uviedol.

Združenie BusinessEurope uviedlo, že rozhodnutie „jasne stanovuje, že výnimky umožnené v rámci GATT na predchádzanie kritickým nedostatkom produktov a na ochranu ľudí, živočíchov a rastlín alebo zdravia a za zachovanie vyčerpávajúcich sa prírodných zdrojov nemožno použiť ako zámienku na obranu domáceho priemyslu pred konkurenciou alebo na podkopanie pravidiel multilaterálneho obchodného systému.“

Generálny tajomník združenia Philippe de Buck dodal: „V predvečer summitu EÚ – Čína, by Únia mala Čínu vyzvať k okamžitej implementácii verdiktov WTO odstránením vývozných ciel a obmedzení na všetky nerastné suroviny.“

Hoci v prípade uplatňovania práva WTO neplatí pravidlo precedensu z predchádzajúcich prípadov, podľa odborníkov na svetový obchod je tento prípad dôležitým zlomom v neprebádaných vodách obchodného práva a mohol by ohroziť podobné exportné režimy.

Ďalšie kroky

  • 14. február 2012: v Pekingu sa uskutoční summit EÚ-Čína