Únia a Turecko sa zrejme dohodnú už túto nedeľu

Ahmet Davutoğlu a Jean-Claude Juncker, (zdroj: Európska komisia)

Európska únia potrebuje pri zvládaní migračných tlakov tureckú pomoc. Len za tento rok do únie dorazí milión utečencov. V roku 2016 by to mohlo byť ďalších 1,5 milióna. Turecko však hostí podobné množstvo ľudí z konfliktných zón už teraz.

Spolupráca EÚ a Turecka na starostlivosti o utečencov bola predmetom rokovaní predsedu Európskej rady Donalda Tuska a tureckých predstaviteľov aj na nedávnom summite G20 v Antalyi. Únia predtým pripravila balík stimulov, vrátane finančnej pomoci, ktoré majú podporiť zotrvanie utečencov v Turecku.

Okrem otvorenia novej kapitoly v prístupových rokovaniach a uvoľnenia bezvízového pohybu osôb je EÚ pripravená ponúknuť 3 miliardy eur. Turecký minister zahraničných vecí Feridun Sinirlioğlu to označil za nedostatočné, no predseda Európskej komisie Juncker už minulý týždeň naznačil, že suma nemusí byť konečná.

Existujú predpoklady, že dohoda je veľmi blízko. Na predchádzajúcom bruselskom stretnutí sa Tusk a prezident Erdoğan zhodli, že sa summit EÚ-Turecko uskutoční až po finalizácií spoločných textov.

Nedeľný termín (29. 11.) je teda už známy. Americký denník Wall Street Journal s odvolaním sa na nemenovaný zdroj dokonca tvrdí, že dohoda je hotová. V miernom protiklade s tým stojí rozhodnutie Erdogana do Bruselu necestovať.

Po voľbách sa v Turecku takmer mesiac formuje nová vláda. V nedeľu sa s hlavami európskych štátov stretne stanový premiér Ahmet Davutoğlu.